"Animatus" i intrygujące zmiany lalek teatralnych

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 12:56
- Ten konkurs ma służyć wywołaniu lub zainspirowaniu twórców do tworzenia nowych form teatralnych - mówi Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. - Dziś teatr lalek zmienia się w dość intrygujący sposób - dodaje. 
Audio
  • Robert Drobniuch opowiada o konkursie "Animatus" w kieleckim teatrze (Stacja kultura/Czwórka)
Robert Drobniuch i Kasia Dydo
Robert Drobniuch i Kasia DydoFoto: Michał Piwowarek/Czwórka

"Animatus" to międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej, którego inicjatorem jest Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

- Jesteśmy przyzwyczajeni do teatralnych lalek na kiju, latających, z ruszającymi się głowami postaci - mówi gość Kasi Dydo. - Dziś powoli to się zmienia - dodaje. 

Dzięki współczesnej technologii możemy już na scenie wykreować świat wirtualny, dzięki zaawansowanej technice na scenie mogą pojawić się nawet roboty Robert Drobniuch

Konkurs organizowany jest po raz pierwszy, prawdopodobnie jest jedynym w Europie, o czym może świadczyć duży nim zainteresowanie twórców z całego świata. - "Animatus" służy temu, by lalki zmieniać, tworzyć je w sposób intrygujący dla współczesnego widza - opowiada Rober Drobniuch. - Mariaż teatru i nowych technologii dopiero się zaczyna - dodaje, przywołując przykłady realizacji Ewy Piotrowskiej z Teatru Baj czy Tomka Bagińskiego. 

Jaka jest współczesna lalka teatralna? Czy nową nazwą dla niej będzie właśnie "Animatus"? Do kogo adresowany jest konkurs kieleckiego teatru? Co dziś dzieje się w tej instytucji oraz dlaczego Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach włącza w swe działania tematykę społeczną? O tym w rozmowie z audycji "Stacja Kultura". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Robert Drobniuch (reżyser teatralny i operowy, dyrektor Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach)

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 10.15

pj/ac

Czytaj także

Kaliskie ulice od 25 lat stoją teatrem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:58
Aktorzy teatrów ulicznych mogą grać nawet wtedy, gdy pada deszcz. Jednak dziś wszyscy trzymają kciuki za słoneczną pogodę, by jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Dziełań Ulicznych rozbłysła pełnym blaskiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII festiwal "Dwa Teatry" - powód do wielkiej satysfakcji

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 12:42
- Kiedy przygotowywałem pierwszy festiwal "Dwa Teatry", nie wyobrażałem sobie, że będę robił osiemnasty - mówi Janusz Kukuła, reżyser główny i dyrektor Teatru Polskiego Radia w przeddzień rozpoczęcia XVIII edycji imprezy. - To jest powód do wielkiej satysfakcji - dodaje. 
rozwiń zwiń