X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miejski wypad z Czwórką: Przedgórze Iłżeckie

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 17:48
Dziś wybieramy się do południowej części województwa mazowieckiego, gdzie nad rzeką Korzeniówką leży miejscowość Szydłowiec.
Audio
  • Kolekcja najstarszych instrumentów ludowych w scenerii renesansowego zamku. Czwórka zaprasza do Szydłowca (Stacja kultura/Czwórka)
Zamek w Szydłowcu (zdjęcie ilustracyjne)
Zamek w Szydłowcu (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Avillfoto/Shutterstock

- Znajduje się tam jedyne muzeum w Polsce, które posiada tak imponującą kolekcję - niemal 2 000 instrumentów muzycznych z kraju i spoza jego granic - opowiada dziennikarka Czwórki Justyna Tylczyńska. - Założone w 1968 r., ale dla zwiedzających otwarte dopiero w 1975 r. zostało uznane za pierwsze na świecie samodzielnym muzeum poświęconym ludowym instrumentom muzycznym.

- Miejsce robi ogromne wrażenie – mówi Zofia Radwańska, asystentka muzealna z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. - Wśród zbiorów znajdują się np. bardzo rzadkie i od dawna niespotykane w praktyce muzycznej liry korbowe, skrzypce polskie czy suki biłgorajskie - opowiadała.

Skąd w zbiorach wzięły się instrumenty pochodzące z przełomu XVI i XVII wieku? Czym są kotły, basy kaliskie i złóbcoki? Z jakich kolekcji instrumentów ludowych słynie muzeum w Szydłowcu? Jak tworzyło się instrumenty z liści, kory i piór? O tym w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Gość: Zofia Radwańska, asystentka muzealna z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

Data emisji: 22.08.2018

Godzina emisji: 11.40

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tam, gdzie rodzą się gwiazdy. Zapraszamy do Lipna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:12
To zaledwie 14-tysięczne polskie miasto na stałe wpisało się w historię Hollywood. - W Lipnie urodziła się Barbara Apolonia Chalupec, czyli Pola Negri - opowiada dziennikarka czwórki, Justyna Tylczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otwock - lasy, plaże i Świdermajery otwarte na turystów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 16:25
- To miasto daje bardzo wiele możliwości rowerzystom, ale też miłośnikom pieszych wycieczek, spędzania czasu nad rzeką i architektury - mówił Marcin Michalczyk z Towarzystwa Przyjaciół Otwocka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato 1828 roku. Jak spędzał wakacje Fryderyk Chopin?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 14:30
Wybierzemy się 30 km na północny zachód od Sochaczewa. Do miejsca, w którym Fryderyk Chopin razem ze swoimi przyjaciółmi spędzał czas na muzykowaniu i spacerach po ocienionym parku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejski wypad z Czwórką: Opinogóra

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 14:24
Tym razem wybierzemy się w okolice Ciechanowa, do małej wioski, gdzie na terenie uroczego parku krajobrazowego znajduje się Muzeum Romantyzmu.
rozwiń zwiń