Myszka Miki - od "szarej myszki" do ikony popkultury

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 12:45
- Myszka Miki unosiła Walta Disneya ponad chmurami. Była jego pierwszym dzieckiem, prawdziwym spełnieniem marzeń - opowiada Beata Zaborek z Filmoteki Narodowej - Instytytu Audiowizualnego.
Audio
  • O wydarzeniu "90 lat z Myszką Miki” w Filmotece Narodowej w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka)
Myszka Miki i Walt Disney w Disneylandzie - 17 lipca 1955 rok
Myszka Miki i Walt Disney w Disneylandzie - 17 lipca 1955 rok Foto: PAP/DPA

Na pomysł stworzenia Myszki Miki Walt Disney wpadł w czasie podróży pociągiem, gdzieś między Nowym Jorkiem, a Los Angeles. Młody reżyser, scenarzysta i producent był wówczas właścicielem małego studia filmowego i potrzebował bohatera, którego pokochają amerykańscy widzowie. Jego marzenie spełniło się z nawiązką - sława Mikiego wykroczyła poza Stany Zjednoczone, a jego postać na przestrzeni lat zyskała miliony fanów na całym świecie. - W 1940 roku na ekrany kin za oceanem weszła "Fantazja" - pierwsza pełnometrażowa produkcja z Myszką Miki, nagrodzona Oscarem i uznana za arcydzieło - opowiada gość Czwórki. - Do pracy nad tym filmem Disney zaprosił 15 reżyserów, 24 scenografów, 2 wspaniałych scenarzystów i wybitnego twórcę muzyki - wymienia.   

Jubileusz Myszki Miki uczci także Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny w Warszawie. Impreza "90 lat z Myszką Miki" odbędzie się 1 września, a o jej szczegółach opowiada Beata Zaborek. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Beata Zaborek (Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 10.35

kul/pj

Czytaj także

Maciej Musiałowski: festiwale są jak poligon doświadczalny

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:20
30 czerwca w Warszawie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych. - ItSelF to spotkanie adeptów sztuki aktorskiej, w którym biorą udział studenci z całego świata. Bardzo cieszymy się, że nas zaproszono - mówi aktor Maciej Musiałowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Habit i zbroja" o polskiej i ponadnarodowej opowieści

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 00:29
- Wydawało mi się, że istnieje w Polsce opowieść, która jest ponadnarodowa i tylko polska, i dotyczy ona zakonu krzyżackiego - mówi reżyser "Habitu i zbroi", Paweł Pitera.
rozwiń zwiń