Miejski wypad z Czwórką - Muzeum Mazowieckie w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 15:20
Zbiory sztuki secesyjnej oraz stale powiększająca się kolekcja art déco to wizytówki tego miejsca. - Wystawa ściąga kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających rocznie. Jest największa i najbogatsza w Polsce - przekonuje Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Audio
  • Jakie skarby znajdziemy w Muzeum Mazowieckim w Płocku (Stacja Kultura/Czwórka)
Wiosna Teodora Axentowicza - portret Aty Zakrzewskiej, 1900 rok z kolekcji Muzeum Mazowieckiego w Płocku
"Wiosna" Teodora Axentowicza - portret Aty Zakrzewskiej, 1900 rok z kolekcji Muzeum Mazowieckiego w PłockuFoto: PAP/Reprodukcja Jan Morek

Od 2005 roku Muzeum Mazowieckie ma nową siedzibę - w secesyjnej kamienicy wzniesionej w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku. - Prezentujemy tutaj wnętrza z przełomu XIX i XX wieku, rzemiosło artystyczne, szkło, metal, ceramikę i biżuterię - wymienia rozmówca Justyny Tylczyńskiej.


Czytaj także
fangor elektrownia radom 1200 pap.jpg
"Elektrownia" w Radomiu wywołuje efekt "WOW"

W Muzeum można podziwiać między innymi prace Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Edwarda Okunia, Kazimierza Stabrowskiego, Wojciecha Weissa. Muzeum mazowieckie posiada także imponującą kolekcję art déco. W jaki sposób ten styl w sztuce zaistniał w świecie? Czym polscy projektanci podbili Paryż w 1925 roku? Co zobaczymy w Spichlerzu? O tym m.in. w naszej relacji z Płocka. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Justyna Tylczyńska

Data emisji: 12.09.2018

Godzina emisji: 11.37

kul/kd

Czytaj także

Tam, gdzie rodzą się gwiazdy. Zapraszamy do Lipna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:12
To zaledwie 14-tysięczne polskie miasto na stałe wpisało się w historię Hollywood. - W Lipnie urodziła się Barbara Apolonia Chalupec, czyli Pola Negri - opowiada dziennikarka czwórki, Justyna Tylczyńska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejski wypad z Czwórką: Opinogóra

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2018 14:24
Tym razem wybierzemy się w okolice Ciechanowa, do małej wioski, gdzie na terenie uroczego parku krajobrazowego znajduje się Muzeum Romantyzmu.
rozwiń zwiń