Polskie wzornictwo - wiemy o nim coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 14:12
- Wystawa "Design. Polska Sztuka Stosowana 1918 - 2018" prezentuje najważniejsze momenty i zmiany w polskiej myśli projektowej - mówi Cezary Lisowski, kurator ekspozycji. - Zaczynamy od dwudziestolecia międzywojennego - dodaje. 
Audio
  • Cezary Lisowski opowiada o ekspozycji polskiego designu (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne. Meble. Na pierwszym planie fotel z podnóżkiem. 1966
Zdjęcie ilustracyjne. Meble. Na pierwszym planie fotel z podnóżkiem. 1966Foto: NAC/Archiwum Grażyny Rutowskiej

- Świadomość polskiego wzornictwa w ostatnich latach bardzo wzrosła. Nie jest tak, że kompletnie nie mamy pojęcia, że coś może być czymś wartościowym, wartym zainteresowania - mówi gość Kasi Dydo. - Ostatnie lata przyniosły bardzo dużo wystaw i publikacji oraz wydarzeń dzięki czemu popularność wzornictwa wzrasta - dodaje. 

Praga most Karola 1200.jpg
Galerie dookoła świata: Praga, Tallin, Parnawa, Helisinki, Johannesburg

Tytuł wystawy nawiązuje do książki Ireny Huml, która jako pierwsza, w okresie powojennym, na badawczy warsztat historyka sztuki wzięła sobie wzornictwo. Poczałkowo zajmowała się secesją i art deco, następnie zainteresowała się designem powojennym, jej współczesnym. - Irena Huml była rozpoznawalną postacią, przyjaźniła się z projektantami - mówi Cezary Lisowski. - Na naszej wystawie można zobaczyć przedmioty z kolekcji znanej profesor - dodaje. 

Jakie przedmioty zobaczymy na wystawie? Co jest najcenniejszym eksponatem? Kiedy tworzywa sztuczne trafiły do polskiego meblarstwa? Jakie znaczenie dla polskiego designu miał rok 1925? O tym m.in. w nagraniu rozmowy. 

Wystawę "Design. Polska Sztuka Stosowana 1918 - 2018" można oglądać do 6 listopada w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Cezary Lisowski (historyk sztuki, kurator ekspozycji)

Data emisji: 22.10.2018

Godzina emisji: 10.15

pj/kul

Czytaj także

"Elektrownia" w Radomiu wywołuje efekt "WOW"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 12:40
XIX-wieczna, neogotycka elektrownia jest jednym z najprężniej rozwijających się centrów sztuki współczesnej. - Zachowaliśmy dużą część starego budynku, w tym piec grzewczy, w którym urządziliśmy Galerię Małych Form - mówi dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krem i czekolada" - podróż do świata smaków i zapachów

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 16:30
Wedlowskie torciki, mydła Biały Jeleń i kultowy szampon chmielowy - to produkty, które zawdzięczamy bohaterkom wystawy "Krem i czekolada" zorganizowanej przez teatr kobiecy Teraz Poliż i Muzeum Warszawskiej Pragi.
rozwiń zwiń