Miejski wypad: Sierpc - za kulisami polskich filmów historycznych

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2018 16:35
Wybraliśmy się do miejsca, w którym nakręcono m.in. "Pana Tadeusza" czy "Ogniem i mieczem". Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu to podróż, która przenosi nas w czasie kilka wieków wstecz.
Audio
  • Drewniany krucyfiks, Kościuszko unoszący dłoń i ludowe obrzędy. Justyna Tylczyńska o Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (Stacja kultura/Czwórka)
Skansen w Sierpcu
Skansen w SierpcuFoto: DziadekLasek/Pixabay

Szydłowiec1200.jpg
Miejski wypad z Czwórką: Przedgórze Iłżeckie

- W usytuowanym poza miastem parku etnograficznym, bardzo szczegółowo odtworzono m.in. wiejskie chaty, wnętrza dworku, kościół, kapliczki i karczmy. Położenie skansenu jest bardzo urokliwe, co czyni go jednym z najładniejszych na terenie Polski - mówi Joanna Szewczykowska, kierownik ds. upowszechniania i promocji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Muzeum jest żywym upamiętnieniem dziedzictwa duchowego i materialnego kultury wsi mazowieckiej. I zgodnie ze zmianą pór roku i kalendarzem obrzędowym, proponuje cykliczne wystawy we wnętrzach, przydomowych ogródkach i sadach. Znajdziemy tam zwierzęta hodowlane, dla zwiedzających organizowane są też rekonstrukcje zajęć gospodarskich w polu i zagrodzie.

Czym charakteryzuje się eksponowana na terenie muzeum polska rzeźba ludowa? Co było inspiracją XV-wiecznych słowiańskich artystów? Jak wyglądała dawna wieś mazowiecka? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: w rozmowie z Justyną Tylczyńską - Joanna Szewczykowska, kierownik ds. upowszechniania i promocji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Data emisji: 29.08.2018

Godzina emisji: 11.37

ac/kul

Czytaj także

Tam, gdzie rodzą się gwiazdy. Zapraszamy do Lipna

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 18:12
To zaledwie 14-tysięczne polskie miasto na stałe wpisało się w historię Hollywood. - W Lipnie urodziła się Barbara Apolonia Chalupec, czyli Pola Negri - opowiada dziennikarka czwórki, Justyna Tylczyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lato 1828 roku. Jak spędzał wakacje Fryderyk Chopin?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2018 14:30
Wybierzemy się 30 km na północny zachód od Sochaczewa. Do miejsca, w którym Fryderyk Chopin razem ze swoimi przyjaciółmi spędzał czas na muzykowaniu i spacerach po ocienionym parku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Bukowska: "53 wojny" zatrzymują widza emocjami

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 14:41
- Wojna jest nam bliska. To, że jej tutaj nie widzimy, nie znaczy, że nie odczuwamy - wyjaśnia Ewa Bukowska, reżyserka filmu "53 wojny". 
rozwiń zwiń