"Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 11:00
- Myślę, że ta wystawa to donośny głos w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Piotr Rypson, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. - "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" to kilkaset głosów artystów - dodaje. 
Audio
  • Piotr Rypson opowiada o ekspozycji "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" (Stacja Kultura/Czwórka)
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

Głównym założeniem wystawy jest skonfrontowanie wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki na progu niepodległości. - Pokazujemy na wystawie 300 prac, które obrazują rzeczy chyba bardzo mało znane Polakom - opowiada gość Kasi Dydo. - Wszystkie okoliczności, które towarzyszyły dochodzeniu do niepodległości, czas Wielkiej Wojny, wielkich wzruszeń, wielkiego upadku ducha, chaosu, strachu, przemocy, zwycięstwa. W tym kłębowisku zdarzeń i emocji pojawienie się nowej sztuki, która już jest sztuką nowego polskiego państwa, sztuką z nową estetyką, którą kształtują bardzo różne środowiska artystyczne - dodaje. 

Polska droga o niepodległości, to coś co jest w programie nauczania historii każdej szkoły. Jednak chyba nigdy te wydarzenia nie były opowiadane sztuką. - W tamtych czasach była sztuka tradycyjna, ale nie tylko. Ogromnym nieszczęściom, które dotknęły przede wszystkim ludność cywilną, towarzyszyło mnóstwo wyobrażeń klasycznych - piet, lamentów. Z drugiej strony pojawiła się taka, która towarzyszyła wysiłkowi zbrojnemu, zwłaszcza legionów - klasyczne batalistyczne przedstawienia, ale są też wstrząsające reportaże rysowane, pokazujące przemoc wobec ludności cywilnej - dodaje. - Dodatkowo pojawia się też sztuka, która poszukuje nowych środków wyrazu na skutek niesamowitego doświadczenia technologicznego, cywilizacyjnego, przemocowego jakim była Wielka Wojna - wyjaśnia. 


Twórcy wystawy pragną by każdy wyszedł z wystawy z własnym obrazem drogi do niepodległości. Ekspozycja bazuje na niejednoznacznościach, niesie silny ładunek emocji, pokazuje różne stanowiska wobec niepodległości, zadaje pytania. 

Jakie współczesne prace wchodzą w skład wystawy? Jakie kontrowersje już wywołują? Czym jest wolność i niepodległość w pracach artystów ekspozycji? Co z wystawą mają wspólnego zdjęcia typu "selfi"? Co znalazło się w programie towarzyszącym? O tym m.in. w rozmowie z audycji "Stacja Kultura". 

Wystawę można oglądać do 17 marca. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Rypson (pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 2.11.2018

Godzina emisji: 10.16

pj/ac

Czytaj także

Anda Rotenberg i Mirosław Bałka na otwarcie domu kultury OP ENHEIM

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:19
W październikowy weened (20-21.11) otwarta została wystawa "1/1/1/1/1", która jest wynikiem współpracy kuratorki Andy Rottenberg i polskiego artysty Mirosława Bałki. Prace rzeźbiarza otworzyły program artystyczny nowej instytucji kultury zlokalizowanej w centrum Wrocławia OP ENHEIM. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa w POLIN: "W Polsce króla Maciusia. 100-lecie odzyskania niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:30
W jaki sposób urządzić państwo, aby wszyscy byli w nim szczęśliwi? Czy łatwo jest rządzić? O to pyta Maciuś, bohater książki Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy", któremu poświęcona została wystawa w muzeum POLIN.
rozwiń zwiń