Monodram na Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 11:00
- Bajki mi swego czasu bardzo pomogły - pisałam je dla siebie, a potem okazało się, że inne dorosłe czytają siebie w tych bajkach - mówi Ula Buyuli. - Wtedy narodził się pomysł by wyjść z nimi szerzej do świata - dodaje. 
Audio
  • Gośka Banka i Ula Buyuly opowiadają o "Wierszy filozoficznej" i jej prapremierze (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/cocoparisienne

Jedną z dorosłych, która trafiła na bajki Uli jest Gośka Bańka. - W tych bajkach odnalazłam siebie, oczywiście nie w każdej, ale te bajki mnie zaczarowały - mówi w Czwórce. -Zapragnęłam, by żyły swoim życiem, nie tylko w książce, ale żeby były wypowiedziane na głos - uzupełnia. 

Prapremiera monodramu "Wiersza filozoficzna", na podstawie bajek epigramatycznych dla dorosłych autorstwa Uli Buyuli, w wykonaniu Gośki Bańki odbędzie się 5 listopada. Data ta nie jest przypadkowa, tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Dodatkowo ta data koresponduje z Zaduszkami, co sprzyja refleksjom nad sobą i życiem.

- Chyba najwięcej w moich bajkach jest księżniczek, są też królewicze, mają za każdym razem trochę inne charaktery, ale też jest bezczelny wiewiór, jest wścibska wszędobylska. Trochę jest postaci zwierzęcych, ale chyba więcej ludzkich - opowiada autorka. - Wszystkie moje bajki dobrze się kończą, choć wiele osób mówi, że są mroczne - dodaje. 

Jakie tematy Ula Buyuli porusza w swych bajkach? W jakiej oprawie zobaczymy je w wykonaniu Gośki Bańki? Czemu tym razem Gośka Bańka porzuca fortepian i staje się szeptuchą? Jak artystki zaangażują nasz węch w odbiór wydarzenia? O tym m.in. w rozmowie ze "Stacji Kultura". 

Prapremiera "Wierszy filozoficznej" odbędzie się 5 listopada o godz. 20.00 w przestrzeniach RISKa przy ul. Szpitalnej 6A w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Gośka Bańka, Ula Buyuli 

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 10.17

pj/kul

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" wystawa w Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 11:00
- Myślę, że ta wystawa to donośny głos w obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Piotr Rypson, pełniący obowiązki dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. - "Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918" to kilkaset głosów artystów - dodaje. 
rozwiń zwiń