"Niepowtarzalny urok likwidacji". Polska między PRL-em a współczesnością

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 14:47
Zbiór reportaży Michała Matysa i Piotra Lipińskiego z lat 90. opowiada o najbardziej charakterystycznych dla tego okresu zjawiskach. Znajdziemy tam historie o galopującym kapitalizmie, fascynacji zachodem i innymi "dziwnościami" tamtej dekady.
Audio
  • Bezrobocie, bazary i galopujący kapitalizm. Piotr Lipiński opowiada o kuriozach lat 90. (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kikos/Pixabay

Okładka książki "Niepowtarzalny urok likwidacji" - Piotr Lipiński, Michał Matys Okładka książki "Niepowtarzalny urok likwidacji" - Piotr Lipiński, Michał Matys

- Lata 90. to Polska zamknięta między PRL-em a współczesnością - mówił Piotr Lipiński dziennikarz, redaktor historyczny, współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji".

- Dziś już trochę zapomnieliśmy, jak te czasy wyglądały. Nosiliśmy białe skarpetki do garnituru, reklamy dopiero pojawiały się w polskiej telewizji. Byliśmy zafascynowani kapitalizmem, który dostawaliśmy w bardzo dzikim wydaniu - przypominał. - To okres, który z jednej strony darzymy sentymentem, z drugiej spychamy w niepamięć - dodawał.

Na czym polegały kurioza lat 90.? O jakich znamiennych dla tych czasów zjawiskach wolelibyśmy zapomnieć? Skąd sentyment do lat 90.? Co oznaczało hasło "bierzemy sprawy w swoje ręce" i jakie były tego konsekwencje? Jaką funkcję pełniły bazary? Dlaczego autorzy postanowili opowiedzieć o tej dekadzie w swojej książce? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Piotr Lipiński (dziennikarz, redaktor historyczny, współautor książki "Niepowtarzalny urok likwidacji")

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 11.45

ac/kd

Czytaj także

Natalia Kuntić: "Porwanie na planecie Z" napisałam dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 12:45
- Pomysł na tę ksiażkę miałam już w 2010 roku, gdy mieszkałam w Moskwie - wspomina Natalia Gawrońska-Kuntić. - Siedząc w knajpie, wkurzona na wszystkich facetów, wymyśliłam sobie postaci wątku romansowego - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sierota, bestia, szpieg. "Bękarty wojny" dla nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 17:49
To debiutancka powieść, którą napisał Matt Killen. - To thriller szpiegowski dla młodzieży, połączenie trudnej tematyki z nurtem joung-adult. Mamy zwroty akcji i nastoletnią bohaterkę - tłumaczy Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gotowały, cerowały, ratowały. Służące do wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 12:40
Kiedyś to one wiedziały wszystko, dziś my nie wiemy o nich prawie nic. - Bez służących żaden dom by nie istniał. Mimo to ich historie rozpłynęły się, nikt ich nie spisał, nie zachował - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".
rozwiń zwiń