Elfy, olbrzymy i trolle. Czytamy skandynawskie bajki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 19:38
- W baśniach skandynawskich możemy odnaleźć wiele elementów folkloru. Znajdziemy tam istoty magiczne z czasów pogańskich takich, jak trolle, olbrzymy i elfy - mówił Szymon Góralczyk z Karawany opowieści.
Audio
  • Niewidzialni ludzie, potwory z gór i święci. Czytamy skandynawskie baśnie (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Charakterystyczne dla baśni skandynawskich jest to, że często mieszają się z postaciami z wiary chrześcijańskiej. Pojawiają się święci, Jezus, Maria. Wiary stara i nowa w pewnym momencie bardzo zaczęły się mieszać. Wszystko okraszone jest abstrakcyjnym humorem i zdarzeniami z pogranicza magii - opowiadał gość Czwórki.

Skąd na świecie wzięły się elfy, dlaczego stały się niewidzialne i co łączy ich z pierwszymi ludźmi? Kim jest Kosmatka? I czy trolle mogą być dobre? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Szymon Góralczyk (Karawana opowieści)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 11.46

ac/kd

Czytaj także

"Polskie piękno". Moda - lustro kobiecej historii

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 17:14
- Wiek dwudziesty przyniósł rozluźnienie talii. Wiele zmieniła I wojna światowa, w trakcie kobiety której zaczęły przejmować wiele aktywnych ról społecznych. Niepraktyczne gorsety zaczęły odchodzić do lamusa - opowiadała Karolina Żebrowska, autorka książki "Polskie piękno".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Barzak ze Storytel: lektor musi widzieć dwa zdania do przodu

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 17:13
- Żyjemy w szybkich czasach, kultura audio zaczyna coraz mocniej pojawiać się w naszym życiu - mówił Jakub Barzak, marketing manager z platformy Storytel. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyrk. Tajemnicą wolności jest dyscyplina

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 15:20
- Współczesny cyrk często wychodzi poza ramy tradycyjnego widowiska. Zaczyna otwierać się na inne formy sztuki i zaczyna dyskutować z widzem - mówi Agnieszka Bińczycka.
rozwiń zwiń