Marta Dyks: przyszedł czas, gdy my uzupełniamy historię

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 15:31
7 wyjątkowych kobiet, 7 ambasadorek - 14 niezwykłych Polek, tak w skrócie można opisać najnowszy projekt Storytel. W Czwórce opowiada o nim modelka Marta Dyks, która czuje się "matką chrzestną" przedsięwzięcia. 
Audio
  • Marta Dyks opowiada o projekcie portretów audio niezwykłych Polek (Stacja Kultura/Czwórka)
Marta Dyks i Kasia Dydo
Marta Dyks i Kasia DydoFoto: Martyna Ogonek/Czwórka
syntetyczny folklor Janek Simon 1200.jpg
"Syntetyczny folklor". Sztuka ludowa z algorytmu

- Jestem w tym od samego początku. Zostałam zaproszona do tego projektu, ale dostałam propozycję współtworzenia go. Zostawiono mi przestrzeń na własne opinie - mówi gość Kasi Dydo. - Wybór postaci był bardzo trudny, bo kobiecych historii do opowiedzenia jest bardzo wiele. Postawiliśmy na klucz różnorodności - dodaje. 

Wiadomo, że kobieta i mężczyzna to dwa byty, które budują świat, budują życie. Szkoda, że część tej historii została zapomniana. Jedno bez drugiego nie funkcjonuje Marta Dyks

W siedmiu odcinkach serialu audio usłyszymy historie siedmiu niezwykłych Polek. Począwszy od 6 marca, co tydzień w aplikacji Storytel publikowane będą kolejne portrety audio kobiet, które zmieniały polską rzeczywistość. 

- Ja tego projektu nie chciałabym zamieniać w jakąś walkę płci, w pytanie kto jest lepszy, kto gorszy, kto fajniejszy - mówi Marta Dyks. - Przyszedł czas, gdy my uzupełniamy historię jej brakującą część - dodaje. 

Marta Dyks wzięła też na siebie rolę lektorki. Do swej opowieści wybrała postać Narcyzy Żmichowskiej. Co ją łączy z Narcyzą? Kto jeszcze został zaproszony do udziału w projekcie? O tym m.in. w nagraniu rozmowy ze "Stacji Kultura".  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Dyks (modelka)

Data emisji: 7.03.2019

Godzina emisji: 11.08

pj/ac

Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Iga Chmielewska: żyjemy w czasach Instagrama i absurdalnych kanonów piękna

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 13:00
Iga Chmielewska jest rysowniczką, twórczynią fanpage’a "Bardzo brzydkie rysunki", który w tej chwili gromadzi ponad 300 tys. fanów. Dlaczego powstały i o czym opowiadają?
rozwiń zwiń