Iga Chmielewska: żyjemy w czasach Instagrama i absurdalnych kanonów piękna

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 13:00
Iga Chmielewska jest rysowniczką, twórczynią fanpage’a "Bardzo brzydkie rysunki", który w tej chwili gromadzi ponad 300 tys. fanów. Dlaczego powstały i o czym opowiadają?
Audio
  • "Bardzo brzydkie rysunki" - czarno-biała rzeczywistość z humorem i puentą (Stacja kultura/Czwórka)
Iga Chmielewska zaczęła tworzyć Bardzo brzydkie rysunki w ramach odpoczynku po szkole plastycznej, później znajomi namówili ją by pokazać to szerszej publiczności (zdj. ilustracyjne)
Iga Chmielewska zaczęła tworzyć "Bardzo brzydkie rysunki" w ramach odpoczynku po szkole plastycznej, później znajomi namówili ją by pokazać to szerszej publiczności (zdj. ilustracyjne) Foto: Pixabay/Scara/dom. publiczna

linijka rysowanie sztuka grafika projektowanie 1200.jpg
Iga Chmielewska. Po co są "Bardzo brzydkie rysunki"?

- "Bardzo brzydkie ryskunki", bo tak nazywała się moja teczka, do której zbierałam swoje pierwsze prace. Nazwa stała się dla mnie jednocześnie buforem ochronnym. Jeśli komuś się nie spodobają się moje prace, zawsze będzie mógł się do niej odnieść. W końcu to "bardzo brzydkie ryskunki" - opowiadała rysowniczka.

- Rodzice odkąd pamiętam posyłali mnie na kółka plastyczne, więc rysunek zawsze był obecny w moim życiu. Siłą rozpędu poszłam do liceum plastycznego, gdzie... zamarzyłam, żeby zostać aktorką. Przez kolejne cztery lata bezskutecznie starałam się dostać do różnych szkół. Potrzebowałam ucieczki od rzeczywistości i płaszczyzny, w której mogłabym ją w mniej lub bardziej złośliwy sposób skomentować. Dlatego pojawiły się "Bardzo brzydkie rysunki" - mówiła.

tate gallery galeria wystawa sztuka 1200.jpg
Anna Halarewicz: nie pracuję w rękawiczkach, lubię się ubrudzić

Jaką misję mają "Bardzo brzydkie rysunki"? W jaki sposób powstają? Dlaczego autorka twierdzi, że żyjemy w "czasach Instagrama" i czemu są one wyjątkowo trudne dla młodych ludzi? Czym i dla kogo jest "Bardzo Brzydki Dziennik"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Iga Chmielewska (rysowniczka)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 10.10

ac/kd

Czytaj także

Siostrzeństwo. Od Stryjeńskiej do Piskorskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2018 13:30
Zofia Stryjeńska w męskim przebraniu studiowała na ASP, Liliana Piskorska dziś pisze o sobie, że jest nieheteronormatywną lesbijką. Prace obu artystek zobaczymy na wystawie "Siostrzeństwo. Feminizm i sztuka kobiet", w warszawskiej galerii DESA Unicum. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiksowe warsztaty - jak stworzyć własnego superbohatera

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 13:11
- Postanowiłyśmy stworzyć wystawę, która będzie stawiała dziecko w roli twórcy – mówią Marta Wójcicka, współorganizatorka POP-up Muzeum. - Chcemy, by to dzieci powiedziały nam poprzez sztukę, czym i kim jest dziś dla nich bohater.
rozwiń zwiń