Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach w naszej historii?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 08:00
- Pisząc moją książkę udało mi się trochę zbliżyć do odpowiedzi na pytanie "Dlaczego zapomnieliśmy o kobietach" - przyznaje Anna Kowalczyk. - Wiele przyczyn się na to złożyło. Najbardziej oczywistą jest ta, że znamy historię taką, jakiej nas uczono, wiemy tyle ile nam powiedziano - dodaje. 
Audio
  • Anna Kowalczyk opowiada o swojej książce i braku kobiet w opowieściach o historii Polski (Stacja Kultura/Czwórka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat.pras.

Pomysł na książkę "Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich" powstał podczas debaty "Musiumy wiedzieć skąd przyszłyśmy, by wiedzieć dokąd idziemy". - Sama długo szukałam takiej książki. Ta myśl mi się po głowie kołatała od dawna. Nie bardzo miałam na nią pomysł. Nie wiedziałam od której strony to ugryźć - mówi autorka publikacji. - To, że za mało wiemy o naszych przodkiniach to wiem od dość dawna. To odkrycie jeszcze z czasów liceum - dodaje. 

Anna Kowalczyk miała szczęście trafić w swoim liceum na polonistkę i historyczkę, które podczas lekcji do obowiązującego programu przemycały więcej postaci kobiet i wątków z nimi związanych. 

Nikt nie przejmował się kobietami w wielkiej historii. A przecież jest bez nich niemożliwa Anna Kowalczyk

- Historia bez kobiet była niemożliwa, jednak przeważnie jesteśmy uczeni o niej tak, jakby kobiety wynaleziono na początku XX wieku, może pod koniec XIX, kiedy pojawiły się sufrażystki - mówi gość Kasi Dydo. - Odkrywamy historię Polek dopiero od paru lat - dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania naszego cyklu "Kobiety Niepodległości w Stacji Nauka" >>>

Anna Kowalczyk opowiada o nieistnieniu kobiet w podręcznikach szkolnych, o bezimiennych bohaterkach. Pokazuje, jak można mówić o kobietach w historii i mówić ciekawie. W audycji zdradza jak radzi sobie z zarzutem o pisaniu "feministycznych bzdur" i czy ten zarzut dotyka też środowiska naukowego. Na jakie potrzeby opowiada jej publikacja? Jaką rolę przy tym wydawnictwie odegrała ilustratorka Marta Frej? I czy czytając tę lekturę można się śmiać? O tym m.in. w nagraniu rozmowy.

Anna Kowalczyk i Kasia Dydo fot. Magdalena Żelazowska/Czwórka Anna Kowalczyk i Kasia Dydo fot. Magdalena Żelazowska/Czwórka

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Kowalczyk (dziennikarka, blogerka, autorka książki "Brakująca połowa dziejów - krótka historia kobiet na ziemiach polskich")

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 10.35

pj/ac

Czytaj także

Gotowały, cerowały, ratowały. Służące do wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 12:40
Kiedyś to one wiedziały wszystko, dziś my nie wiemy o nich prawie nic. - Bez służących żaden dom by nie istniał. Mimo to ich historie rozpłynęły się, nikt ich nie spisał, nie zachował - opowiada Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Służące do wszystkiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery tomy powieści i podcast na serialowym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 12:25
- "Genialna przyjaciółka" to pierwsza część tzw. czteroksiągu neapolitańskiego - mówi Łukasz Muszyński, krytyk filmowy. - "Homecomig" to serial oparty na podcascie słuchowisku radiowym - opowiada. 
rozwiń zwiń