Opiekun pamięci i gra do ćwiczeń. Nowoczesny design w Starym Browarze

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 16:00
Dobrze zaprojektowane przedmioty mogą zmienić naszą przyszłość. Design to nie tylko przedmioty codziennego użytku. Na wystawie projektów studentów poznańskiego School of Form w poznańskim Starym Browarze znajdziemy m.in. matę wspomagającą pracę kręgosłupa albo lampę regulującą rytm snu. 
Audio
  • Na czym polega odpowiedzialne projektowanie? Wystawa designu "Graduation Show 5" (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Rawpixel.com/Shutterstock

- Wszystkie projekty, które powstały do tej pory mają jedną wspólną cechę: są odważne i bardzo świadomie zaprojektowane. Wynika to przede wszystkim z DNA szkoły, która kształci projektantów-humanistów. Uczy ich jak badać, obserwować i wyciągać wnioski z tych badań. To widać w każdym projekcie, który postał w trakcie ostatnich trzech lat - mówiła Monika Wietrzyńska ze School of Form Uniwersytetu SWPS.

- To bardzo aktualne projekty. Poruszają takie sfery jak recykling, uważnie dobierając materiały do swoich projektów. Wybierając te, już istniejące i przetwarzając je w produkty użytkowe, odwołują się do naszego stylu życia i wspomnień - wyliczała. 

Jak projektować to, czego potrzebujemy? W jaki sposób dygitalizujemy wspomnienia we współczesnym świecie? Czy nasza pamięć zmieniła się dzięki mediom cyfrowym? Czy gra może zmobilizować do regularnych ćwiczeń? Co o naszym guście muzycznym może powiedzieć tembr naszego głosu? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Monika Wietrzyńska (School of Form Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 11.15

ac/pj

Czytaj także

"Kreatorki". Kobiety, które nie bały się "iść po swoje"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 17:30
- Bohaterkami naszej książki są kobiety, które chciały wpływać na rzeczywistość. I w ich przypadku to hasło nie brzmi jak z taniego poradnika psychologicznego - opowiadają Lidia i Julia Pańków, autorki "Kreatorek. Kobiety, które zmieniły polski styl życia". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arena Design Awards 2019. Poznajcie najlepszych polskich projektantów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 17:35
Dobry Polski Design to dziś bardzo szerokie zagadnienie. Na całym świecie rozpoznawalne są rodzime projekty ubrań, mebli, sztuki użytkowej czy plakatu. Arena Design właśnie przyznało nagrody dla najlepszych młodych projektantów. Kogo warto śledzić w nadchodzącym 2019 roku? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od płomienia do drucika. Światło wyrusza w podróż

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:37
- Seria spotkań "Light on tour", czyli prelekcje o designie i o świetle, ma swoja genezę w wystawie, która nazywała się "Spektrum Światła. Dizajn i fotony " - opowiada Anna Diduch historyk sztuki, redaktor naczelna magazynu "Priv". 
rozwiń zwiń