30 lat wolności. Jak zmieniliśmy się od 1989 roku?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 18:14
4 czerwca 2019 roku przypada trzydziesta rocznica częściowo wolnych wyborów z 1989 roku. Z tej okazji porozmawiamy o trzydziestolatkach. Tych, których 30-stka przypadła na okres największych zmian w historii współczesnej Polski. Jak bardzo różnili się do współczesnych równolatków?
Audio
  • Rewolucja ’89. Co działo się na scenie muzycznej? Opowiadają Damian Sikorski i Norbert Borzym (Stacja kultura/Czwórka)
  • Dziennikarka Aleksandra Boćkowska opowiada o modzie końca lat 80. Pierwsze domy handlowe i porada modowa od Kory (Stacja kultura/Czwórka)
  • Poradniki, proza, czy książki historyczne? Sylwia Stano opowiada o tym, co czytaliśmy w ‘89 (Stacja kultura/Czwórka)
  • "Wybraliśmy wolność”. Koncerty, spotkania, polscy Avengersi na scenie teatralnej (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

fajerwerki niepodległość święto nowy rok sylwester rocznica 1200.jpg
W 30. rocznicę wolnych wyborów na scenie Vienio i Bovska

- Nie tylko Telegazeta pojawiła się w Polsce w 1989 roku. Czasowi przemian towarzyszyły inne niesamowite wydarzenia. W tym roku Polka zdobyła tytuł Miss Świata, w tym roku pojawiła się także wspaniała muzyka - przypominał dziennikarz muzyczny Czwórki Damian Sikorski. - Gloria Estefan, Paula Abdul, Madonna z kontrowersyjnym teledyskiem do "Like a Prayer", w tym roku ukazał się też utwór "Personal Jesus" Depeche Mode.


krzywonos moja zona tramwajarka 1200.jpg
"Moja żona tramwajarka". Opowieść o Henryce Krzywonos-Strycharskiej

- W tym roku stacje radiowe i telewizja wypromowały instrumentalną piosenkę zagraną na saksofonie (Candy Dulfer) i gitarze (David Stewart), która stała się wielkim hitem. Rozwijał się rynek muzyki grunge'owej. był to też wspaniały czas Queen, Eltona Johna, Phila Collinsa i Erica Claptona - dodawał.

W Polsce najważniejszą piosenką tego roku był bezsprzecznie utwór "Kocham Wolność" Chłopców z Placu Broni. Obok niego w historii muzyki popularnej zapisywały się takie projekty muzyczne jak Kult ("Kaseta", 1989) czy Obywatel G.C. ("Stan Strachu", 1989). O muzyczne, literackie i modowe inspiracje trzydziestolatków z końca lat 80. zapytaliśmy dziennikarza muzycznego Czwórki Norbera Borzyma oraz pisarki Sylwię Stano i Aleksandrę Boćkowską.

Jak wyglądali trzydziestolatkowie w 89'? Jakiej muzyki słuchali i czym się inspirowali? Czy choć trochę przypominają trzydziestolatków urodzonych w 1989? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał:  Dominika Klimek, Weronika PuszkarDamian Sikorski

Goście: Norbert Borzym, Aleksandra Boćkowska (dziennikarka, autorka książek "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL" i "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL"), Sylwia Stano (doktor kulturoznawstwa, literaturoznawczyni, dziennikarka).

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 10.20

ac/kd

Czytaj także

W 30. rocznicę wolnych wyborów na scenie Vienio, Holland i Kozyra

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 16:04
4 czerwca na Placu Defilad świętujemy wolność! Z okazji 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku w Warszawie odbędą się wystawy, koncerty, debaty i spotkania dla najmłodszych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Na skrzydłach świata". Ilustrowana biografia jednego z najważniejszych odkrywców XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 18:20
Fascynująca biografia człowieka, którego pasja przerodziła się w obsesję. Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie i wielkie marzenie, postanowił wypłynąć w nieznane, by poznać i skatalogować wszystkie ptaki Ameryki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vieno: dbanie o środowisko to zdrowy rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 11:00
Od dawna tworzy muzykę zaangażowaną w problemy społeczne. "Warstwa plastiku" to projekt, w którym muzyk wchodzi w rolę rzecznika naszej planety. Nazwa pochodzi od utworu, który znajduje się na najnowszym albumie rapera pt. "Twarzova".
rozwiń zwiń