Jak zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w życiu politycznym?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 19:52
26 maja wybierzemy posłów do Parlamentu Europejskiego. Deputowani w czasie pięcioletniej kadencji będą pracowali dla obywateli Unii Europejskiej. Czy młodzi ludzie posiadają swoich kandydatów i czy w ogóle deklarują chęć uczestnictwa w wyborach?
Audio
  • Młodzi na wyborach. Ile wiemy o pracy Parlamentu Europejskiego? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Adam Wasilewski

Michał Tragarz z Centrum Edukacji Obywatelskiej zwracał uwagę, że zainteresowanie młodzieży polityką powinniśmy zacząć systematycznej edukacji. - Tematy związane z polityką nie dotyczą wyłącznie osób, które ukończyły 18. Rok życia. Szkoła rzadko stwarza forum wymiany opinii na bieżące tematy polityczne i społeczne. Edukacja w tym zakresie powinna być w naszej opinii prowadzona systematycznie – przekonywał.

Wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Aleksandra Sawa dodawała, że aktywność młodych ludzi w życiu politycznym wzrośnie, jeśli skupimy się na budowaniu ich świadomości obywatelskiej.

- Ważne jest dawanie poczucia sprawczości. Przekonania, że ich opinia jest słyszana i ma znaczenie. Przestrzeń między młodym człowiekiem a Parlamentem Europejskim jest abstrakcyjna. Nie wierzą, że ich głos może coś zmienić – wyjaśniała.

Gdzie szukać informacji na temat tego, jakimi problemami zajmuje się Parlament Europejski? Jak zaangażować młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w debacie i życiu politycznym? Czy są świadomi swoich praw obywatelskich? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Aleksandra Sawa (wiceprzewodnicząca Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych), Magdalena Paszkowska (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Sekcja Młodzieżowa), Michał Tragarz (Centrum Edukacji Obywatelskiej).

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W spirali zadłużenia. Czy kontrolujemy nasze wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 18:54
Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych w pierwszym kwartale tego roku, wydajemy coraz więcej. Według statystyk tylko połowie polskich gospodarstw udaje się zaoszczędzić pieniądze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wizyta u psychologa to nadal temat tabu?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 18:00
Wśród części z nas nadal pokutuje przekonanie, że problemy są oznaką słabości i jeśli musimy o nich opowiedzieć, to częściej naszym powiernikiem staje się przyjaciel, nie specjalista. Czy wizyta u psychologa i psychiatry to nadal temat tabu? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Euro w Polsce. Czy czeka nas zmiana waluty?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 17:42
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Pollster wynika, że aż 65% Polaków nie chce wprowadzenia euro. Większość badanych uważa, że wspólna waluta doprowadzi do wzrostu cen.
rozwiń zwiń