Bette Davis czy Margaret Herrick? Kto jest matką Oscara?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 21:33
Ceremonia wręczenia nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Wiedzy i Sztuki Filmowej co roku budzi ogromne emocje. Przez lata uroczystość przeszła też ogromną metamorfozę. Od czego to wszystko się zaczęło?
Audio
  • Kim jest Oscar? Skąd wzięła się jego sława i sukces? (Stacja kultura/Czwórka)
Statuetki Oscarów
Statuetki OscarówFoto: Shutterstock.com/Featureflash Photo Agency

20191229-132142-LittleWomen.jpg
"Małe kobietki" i filmy grozy

Skąd wzięła się potoczna nazwa nagrody dokładnie nie wiadomo. Nie tylko wokół nazwy, ale także wyglądu statuetki pojawiło się wiele teorii. Kim jest zatem złoty Oscar? - Dopiero w 1939 roku, po dekadzie przyznawania nagrody Akademia zaczęła używać nazwy Oscar. Wersje na temat jej powstania są bardzo różne - mówiła Klaudia Rachubińska, krytyczka filmowa. Jedna z nich została zasugerowana przez biografa aktorki Bette Davis. Twierdzi, że to ona nadała tę nazwę na cześć swojego ówczesnego męża Harmona Oscara Nelsona. To prawdopodobne, bo Davis była prezydentką Akademii w tamtym okresie. Jest możliwe, że to właśnie ona jako pierwsza nadała nagrodzie imię.

Istnieje jednak jeszcze jedna teoria. - To ta cytowana za Margaret Herrick, sekretarz Akademii - mówiła krytyczka. - To Herrick miała powiedzieć, że statuetka wyglądem przypomina jej wujka Oscara. Niezależnie od etymologii, nazwa przylgnęła do nagrody, ponieważ szybko podchwyciła ją prasa - opowiadała. 

Ile waży i z czego wykonana jest statuetka? O tym w nagraniu opowiadali Michał Burszta, dziennikarz filmowy z Filmoteki Narodowej Państwowego Instytutu Audiowizualnego i Aleksander Kmak, kulturoznawca, filmoznawca i historyk sztuki

1917 film 1200.jpg
"1917". Nowa jakość kina wojennego?

***

Wielka gala wręczenia najważniejszych nagród w świecie filmowym zbliża się wielkimi krokami. Tymczasem od poniedziałku do piątku (3-7.02) słuchajcie cyklu Oscarowego Czwórki w "Stacji kultura". Zrobimy przegląd największych wpadek, nieodebranych nagród i najbardziej kontrowersyjnych werdyktów jury. Co trzeba zrobić lub ile zapłacić, by znaleźć się na widowni? Ile trwała i jak wyglądała pierwsza odsłona wręczenia Oscarów? Kto po raz pierwszy wypowiedział kultowe słowa: "And the Oscar goes to...", powiemy też kiedy Oscar stał się Oscarem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ola Opala

Data emisji: 3.02.2020

Godzina emisji: 10.08

ac

Czytaj także

Nowe kategorie i pełna lista nominacji. Oto, co trzeba wiedzieć przed oscarową galą

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 17:51
Wielkimi krokami zbliża się 92. ceremonia wręczania Nagród Akademii Filmowej, czyli słynnych Oscarów. Znane są już nominacje we wszystkich kategoriach. O jedną ze statuetek powalczy także polski obraz - "Boże Ciało" Jana Komasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Boże Ciało" nominowane do Oscara. Michał Oleszczyk: w tej kategorii nigdy nic nie wiadomo

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 14:43
- W tym momencie istotne jest to, w jaki sposób zostanie poprowadzona promocja tego filmu. Przypomnijmy, że w tym roku Akademia Filmowa postanowiła przyznać Oscary trzy tygodnie wcześniej niż to było w roku ubiegłym i już 9 lutego przekonamy się kto otrzyma statuetki. Czasu na promocję nie ma więc dużo. Akurat w tej kategorii zdarzają się niespodzianki - mówił w "Poranku Dwójki" krytyk Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń