Ile wspólnego mają pieski i sztuka?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 21:22
Pies, pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, znalazł swoje miejsce w sztuce. Jaką funkcję w portretach, scenach rodzajowych i obrazach religijnych pełnił wizerunek czworonożnego przyjaciela?
Audio
Ілюстрацыйны здымакFoto: Pixabay.com/LUM3N/CC0 Creative commons

Jak się okazuje, jest ich w sztuce bardzo dużo. Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie zatytułowana "Pieski w sztuce" pokazuje, że te zwierzęta mają w tej dziedzinie wyjątkową pozycję. 

- Pojawiają się np. u Jana Matejki, który namalował portret swoich dzieci w strojach historycznych. Wśród nich pojawił się również ich pies. Psie portrety pojawiały się już w czasach renesansu, później pojawiały się na obrazach artystów bardzo często. Olga Boznańska stworzyła portret śpiącego psa - mówiła kuratorka wystawy "Pieski w sztuce".

Pies symbolizował wierność i cnotę. W tym znaczeniu odnajdziemy czworonoga w "Portrecie damy z pieskiem i małpką", czy portrecie Achillesa. Te i wiele innych obrazów z udziałem towarzyszących ludziom przez stulecia psich kompanów znajdziemy w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. W Czwórce opowiadała o nich Zofia Załęska z Muzeum Narodowego w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 4.03.2020

Godzina emisji: 11:43

ac


Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:19
Paryż, lata 20. XX wieku. Polska malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest gwiazdą paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, odbiorców jej dzieł i modelek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: plac zabaw dla dorosłych i ukryte znaczenia obrazów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2020 20:31
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie tym razem odwiedzamy Holandię, Włochy, Niemcy i Stany Zjednoczone. Zajrzymy m.in. na holenderski plac zabaw tylko dla dorosłych, opowiemy o multimedialnej wystawie poświęconej historii Atlanty, a do Berlina wyruszymy śladami ikony walki z apartheidem i jednego z najważniejszych działaczy na rzecz praw człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: przestrzeń ludzi sztuki i manga nawiązująca do tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 21:39
W poszukiwaniu najciekawszych wystaw na świecie wyruszamy aż do Tokio, gdzie w Kaikai Kiki Gallery możemy oglądać grafiki japońskiego artysty Takashiego Murakamiego.
rozwiń zwiń