Kasai i Bokka łączą siły w utworze "Rite of Passage"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2020 15:20
"Rite of Passage" to muzyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku, kiedy grupa młodych piłkarzy, którzy wraz ze swoim trenerem zostali uwięzieni w jaskini Tham Luang w Tajlandii. Tytuł w języku polskim oznacza "rytuał przejścia", który - jak mówiły artystki - stał się więzieniem i miejscem walki o przetrwanie na ponad tydzień. 
Audio
  • Rytuał przejścia. Kasai i Y definiują nową rzeczywistość (Stacja kultura/Czwórka)
Kasai
KasaiFoto: Maciej Cioch

Najpierw powstała część muzyczna utworu. Pomysł na tekst wyszedł od Y (Bokka), którą zainspirowała historia, którą w filmie "The Cave/Ocaleni" opowiedział Tom Waller. - Temat mocno mnie poruszył. Stwierdziłam, że to wyjątkowa szansa, by opowiedzieć go po swojemu i przekazać dalej światu - mówiła Kasai.

"Rite of Passage" powstał w czasie społecznej izolacji. Artystki wyjaśniają, że historia, która wydarzyła się dwa lata temu, może być dla odbiorcy tym bardziej czytelna, ponieważ wielu z nas może czuć się uwięzionym. - Dzięki temu, że nad utworem zaczęliśmy pracować na kilkanaście godzin przed lockdownem, udało nam się zarejestrować większość partii wokalnych. Miałyśmy szczęście, bo były one dość skomplikowane - mówiła Kasai. 

Artystka przyznaje, że utwór jest preludium do pracy nad jej najnowszą płytą. - Duet z Y otwiera nowy rozdział w moim życiu. To pierwsza współpraca w mojej karierze. Uświadomiłam sobie, że mam ochotę eksplorować twórczą przestrzeń w towarzystwie innych artystów - przyznaje. - Czas izolacji jest niełatwy, brakuje nam kontaktu z innymi ludźmi. Staramy się wykorzystywać ten czas kreatywnie, dodając otuchy innym swoją twórczością. Mam mnóstwo pomysłów - mówiła.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 11.05.2020

Godzina emisji: 11.42

ac/kul

Czytaj także

Rozmowa z przeszłością i fokus na teraźniejszość. Ifi Ude o "Tato, tato"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 01:40
"Tato, tato" otwiera kolejny rozdział w życiu Ifi i zapowiada nadchodzący materiał. W nowych utworach zadaje pytania, na które wiele osób szuka odpowiedzi. Jak mówi - ta płyta, to próba odnalezienia brakującej relacji i poszukiwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Igor Herbut z płytą "Chrust": jestem we właściwym miejscu i czasie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 14:02
Po latach pracy z zespołem Lemon, złotych i platynowych płytach Igor Herbut rozpoczął solową karierę. Właśnie ukazuje się "Ro", drugi singiel zwiastujący jego solowy krążek "Chrust". - Pisząc te utwory sam miałem wrażenie, że będzie to muzyka instrumentalna - mówił wokalista i kompozytor w Czwórce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Together At Home". Lady Gaga i Elton John zaśpiewają dla medyków

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 17:30
Mimo odwołania wszystkich koncertów na żywo, artyści nie opuszczają fanów oferując im koncerty na żywo. Lady Gaga w niespełna tydzień zebrała 35 milionów dolarów, które trafią na konto Światowej Organizacji Zdrowia na walkę z koronawirusem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Singlem "Nie chcę zmieniać nic" Leski zapowiada nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:50
Absolutnie magiczny, intymny i prawdziwy. Wyjątkowy zapis tego specyficznego czasu Leski prezentuje w piosence "Nie chcę zmieniać nic", która ma być zapowiedzią trzeciego albumu artysty "Pieśni bez napinki".
rozwiń zwiń