Matura 2020. Motyw natury w historii sztuki

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 13:39
W specjalnym wydaniu cyklu "Kultura Natury" sprawdziliśmy, skąd w kulturze bierze się tyle nawiązań do natury, czy sztuka wyrasta z przyrody i jak artyści "podkradają" jej pomysły.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Nietjuh

kos ptak FREE 1200_660.jpg
Projekt "Kos". Gdy ptasi śpiew idzie w parze z klasyką i reggae

- Pierwsze przejawy kultury, malowidła naścienne w jaskiniach, pochodzą sprzed 17-19 tysięcy lat i przedstawiają bizony, żubry czy konie, czyli zwierzęta, z którymi ludzie wówczas mieli styczność - tłumaczył Konrad Malec, przewodnik wypraw i autor gawęd przyrodniczych. 

Posłuchaj
04:38 2020_06_17-11-38-26_CZWÓRKA.mp3 Motywy natury w malarstwie, muzyce i literaturze (Stacja Kultura/Czwórka)

 

ogród książka kwiaty 1200 shutterstock.jpg
Międzynarodowy Dzień Ziemi z książką. Polecamy "Sekrety ogrodu"

- W bardziej współczesnych czasach artyści również inspirowali się przyrodą. Artur Grottger w swoich biografiach związanych z upadkiem Powstania Styczniowego jako tło wykorzystywał właśnie przyrodę - tłumaczył ekspert. I wymieniał też m.in. Józefa Chełmońskiego. - Jeden z wielkich malarzy, który wprost inspirował się przyrodą. Najbardziej znane obrazy o tej tematyce to "Lot żurawi", czy "Bociany".

ZOBACZ WIĘCEJ Polecamy książki w Czwórce wraz z Kingą Michalską >>>

Podobnie Leon Wyczółkowski, który zestawił miejsca i czasy związane z wydarzeniami polskiej historii, ale - jak podkreślał rozmówca Aleksandry Opali, stworzył też wiele dzieł wprost odwołujących się do przyrody. - Najsłynniejszy jest cykl "Wrażenia z Białowieży", zawierający rysunki o tematyce przyrodniczej, ale mamy także obrazy z Borów Tucholskich - tłumaczył.

Podobnie jest w muzyce, w której przykłady nawiązań do natury można mnożyć. - Słynny początek 5. Symfonii Beethovena - wymieniał ekspert. - Kompozytor zaczerpnął ten motyw od ortolana, czyli niewielkiego ptaka wędrownego. Podobnie Johann Strauss zawierał w swoich walcach, m.in. "Nad pięknym modrym Dunajem" elementy zasłyszanych ptasich śpiewów - mówił. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 11.35

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ogród jako lekarstwo na trudne przeżycia

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:45
- "Ogród małych kroków" opowiada o Lily. Jest to powieść obyczajowa z kategorii kobiecych - mówi literaturoznawczyni Kinga Kasperek. - To co ją bardzo mocno wyróżnia to wątek roślinny, taki bardzo na czasie - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki: "Astrofizyka dla zabieganych" - Neil de Grasse Tyler

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 12:00
- Autor "Astrofizyki dla zabieganych" Neil de Grasse Tyson udowadnia, że nasze codzienne problemy przy ogromie wszechświata naprawdę wydają się błahe - mówiła Kinga Kasperek. 
rozwiń zwiń