Międzynarodowy Festiwal Open The Door, VI Katowicka Noc Galerii czy multimedialny Ars Independent Festival?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2020 20:33
Koniec września na Śląsku pełen atrakcji. Jak co tydzień o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych opowiada krytyk filmowy Maciej Kędziora.  
Rynek w Katowicach
Rynek w KatowicachFoto: Elena Kirey/Shutterstock

Śląsk kończy kulturalne lato z wielkim przytupem. Przed nami festiwale, wydarzenia i koncerty.

Teatr, film, instalacja 

Zaczynamy od Międzynarodowego Festiwalu Open The Door w Katowicach. 24-27 września Teatr Śląski organizuje trzecią edycję festiwalu, w programie którego można będzie obejrzeć przedstawienia, spektakle plenerowe, filmy fabularne i dokumentalne. Podczas festiwalu na katowickim rynku widzowie będą mogli zobaczyć instalację performatywną „Czułość. Jestem. 24 h.” w reżyserii Katarzyny Borkowskiej z udziałem Kamili Baar. Aktorka będzie zamknięta w klatce przez 24 godziny – od  godz. 6.00 24 września do godz. 6.00 25 września. Instalacja inspirowana jest mitem o Orfeuszu i Eurydyce oraz książką "Cienie. Eurydyka mówi" Elfride Jelinek.

 

Posłuchaj
07:47 _PR4_AAC_slask_na_wak_all_2020_09_21.mp3 Z krytykiem filmowym Maćkiem Kędziorą rozmawiamy o kulturalnych wydarzeniach na Śląsku (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ars Independent Festival 2020 

W tym samym czasie, bo w dniach 24-26 września odbędzie się Ars Independent Festival 2020 - festiwal ze znakiem jakości Czwórki. - Do obejrzenia między innymi filmy, muzyka i multimedia. Można będzie posłuchać intrygujących wykładów o esejach filmowych i historii polskiego kina. Również pograć w gry i zobaczyć wywiady z ludźmi, którzy je tworzą i produkują. Będą opisywać swoją pracę i opowiadać jak produkuje się najlepsze polskie gry, bo Polska na rynku gier stoi coraz mocniej – opowiada Maciej Kędziora.

Ars Independent Festival 2020 to w sumie 13 wydarzeń, 30 gości i 45 utworów audiowizualnych, ponad 600 minut oglądania i 400 minut spotkań i dyskusji. Będzie z czego wybierać. Festiwal w tym roku wyjątkowo odbywa się wyłącznie online.


Posłuchaj też:

Katowice zapraszają też na VI Katowicką Noc Galerii. 25 września, od godz. 17.00 do 24.00 można będzie się wybrać na wystawy zorganizowane przez Katowice Miasto Ogrodów. W ramach wydarzenia posłuchamy również wykładów i dowiemy się, jak wygląda tworzenie wystaw i galerii. Jak większość obecnie wydarzeń, impreza będzie również dostępna w internecie.

Zaś w Strefie Kultura 26 września wystąpi Miuosh, który będzie wieńczyć swoją trasę koncertową i w Katowicach pożegna wakacje koncertem „Powroty Tour 2020”.   


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (Filmawka.pl, student katowickiej Filmówki)

Data emisji: 21.09.2020

Godzina emisji: 10:15

aw

Czytaj także

Filmowa "jazda bez trzymanki" i świat pełen wróżek - co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 14:22
Choć pełnej oferty w kinach wciąż nie ma, sporo się jednak dzieje. Mamy m.in. "Nieobliczalnego", "Artemisa Fowla". W Czwórce premierowe filmy recenzował krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dizajnersko, ekologicznie i z polskim akcentem - przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 15:33
Podróżujemy w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji. Na wystawy w Helsinkach, Londynie, Kopenhadze i Nowym Jorku zaprasza Ada Janiszewska.   
rozwiń zwiń