Co robi czerwona krowa w Wiedniu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 13:50
"Srebrne chmury" i "Tapeta z krową" Warhola w wiedeńskim MUMOK oraz instalacja "Cinematic Illumination" w nowojorskiej MoMA. Jak co tydzień Ada Janiszewska zaprasza na światowe wystawy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SeventyFour

Wiedeń

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej MUMOK w Wiedniu mistrz Pop Artu - Andy Warhol i jego mniej znane, wcześniejsze dzieła.

Wystawa jest podzielona na dwie części. Jedna z nich skupia się na wczesnych pracach artystycznych Warhola. Są to głównie rysunki, obrazy i dzieła z wystaw z 1950 roku. Natomiast druga część wystawy przedstawia Warhola jako artystę wystawowego i artystę od instalacji. Na drugim piętrze muzeum możemy obejrzeć odtworzone instalacje z wystaw Warhola z lat 60-80.

Posłuchaj

04:52 _PR4_AAC _wystawy_all_2020_10_07.mp3 Zapraszamy na światowe wystawy (Stacja Kultura/Czwórka)

 "Srebrne chmury" i "Tapeta z krową", to podwójna instalacja, którą artysta stworzył w 1966 roku w galerii w Nowym Jorku. Przedstawia dwie przeciwstawne prace. Jedna z sal wypełniona jest po brzegi srebrnymi balonami, podczas gdy druga jest całkowita pusta, na ścianach widnieje jedynie tapeta z czerwoną krową. Tytuł całej wystawy - "Błyszcząca alternatywa" - zaczerpnięto z tytułu jednego z rozdziałów książki "Filozofie Andy'ego Warhola".

Nowy Jork

Nowojorskie Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) zaprasza na wystawę "Cinematic Illumination" Shuzo Azuchi Gulliver’a. To ogromna instalacja poświęcona kinu. Jednakże innemu niż to, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni.

Sprawdź także:


W 1969 roku Shuzo Azuchi Gulliver wymyślił wciągające wydarzenie z ruchomym obrazem. Jako tło posłużyła tokijska dyskoteka, w której jednocześnie z 18 projektorów były wysyłane obrazy. Powstałe w ten sposób oświetlenie stworzyło przestrzenną scenę, która zalana była dźwiękiem, światłem i ruchomymi ciałami.

bovska kaczyńska 1200.JPG
Bovska: "Sorrento" to moja szalupa ratunkowa na czas pandemii

Gulliver stworzył również prawie 1500 slajdów z materiału filmowego przedstawiającego codzienne czynności i zdjęcia z czasopism.  

Wystawa w MoMA ożywia lata 60 - te XX wieku, przeplatając międzynarodową historię sztuki awangardowej, eksperymentalne podejście do filmu oraz spotkanie sztuki i technologii w przestrzeniach nocnego życia. W tym miejscu można zobaczyć spektakularną instalację, która jest dostępna jako część serii Virtual Views i zobaczyć wciągające wideo 360 stopni. Wystawę można oglądać również online.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 07.10.2020

Godzina emisji: 10:15

aw

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skonfrontuj się z belgijskim humorem

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:00
- Wydaje mi się, że wystawa artystów belgijskich jest swego swego rodzaju skonfrontowaniem widza z innym nieco spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość - mówi Elżbieta Laskowska, współkuratorka ekspozycji "Rysunki z Belgii". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Warszawa w budowie" - przez ponad kwartał?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 17:51
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na inaugurację 12. edycji festiwalu Warszawa w Budowie. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem "Wspólnota".     
rozwiń zwiń