Galerie na świecie: torebkowy zawrót głowy i ludzkie ptaki

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:30
Wielka Brytania, Nowa Zelandia i Finlandia znalazły się na trasie kulturalnych podróży Ady Janiszewskiej, która co tydzień na antenie Czwórki opowiada o najciekawszych wystawach w galeriach i muzeach na całym świecie.
London Fashion Week 2015
London Fashion Week 2015Foto: Elena Rostunova/shutterstock.com

Torebka. Już nie dodatek, tylko dzieło sztuki

Torby, torebki, shoppery, kopertówki, torby podróżne, które zapisały się w historii mody - to wszystko można oglądać na wystawie "Bags: Inside Out" w londyńskim Victoria & Albert Museum. - Kuratorka Lucia Sali podzieliła ekspozycję na trzy części. Pierwsza z nich poświęcona jest funkcji, jaką pełniły i pełnią torebki. Druga część wystawy pokazuje, jak kult gwiazd zamienił torebkę w symbol statusu i próbuje wytłumaczyć, dlaczego niektórzy z nas są skłonni zapłacić fortunę za konkretny model. Trzecia część koncentruje się na procesie powstawania tych wyjątkowych dodatków - opowiada Ada Janiszewska.

Posłuchaj
09:36 [CZWORKA]Stacja Kultura 14 październik 2020 wystawy.mp3 Najciekawsze wystawy w światowych galeriach sztuki (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ekspozycja obejmuje ponad 300 eksponatów: od słynnej torebki Baguette Fendi, która nosiła serialowa Carrie Bradshaw poprzez model Lady Dior nazwany tak na cześć księżnej Diany, aż po ukochane przez Paris Hilton i Kim Kardashian torebki domu mody Louis Vuitton.

Zobacz także:

Ptaki jak ludzie. "Heroes" Rieko Woodford-Robinson

W Black Door Gallery w Auckland w Nowej Zelandii oglądać można malarstwo Rieko Woodford-Robinson. - Artystka znana jest z antropomorficznych portretów różnych stworzeń - m.in. ukochanych przez nią zabawek. W swoich pracach odwołuje się do estetyki surrealizmu i jak sama przyznaje, w malarstwie zakrzywia czasoprzestrzeń. Nie brakuje tutaj też odwołań do japońskiej popkultury - m.in. do stylu kawaii - opowiada autorka przeglądu najciekawszych wystaw na świecie. - W galerii Black Door możemy oglądać jej obrazy z cyklu "Heroes", w którym artystka portretuje nowozelandzkie ptaki, nadając im jednocześnie ludzie cechy.

Animalia - Exhibition by Rieko Woodford-Robinson / Bernie Rao / YouTube

Patricia Piccinini. Z czułości do człowieka

Z Australii do Finlandii przyjechała Patricia Piccinini - artystka tworząca w obszarze malarstwa, rzeźby, wideo, dźwięku, montażu oraz druku cyfrowego. - Jej realizacje łączą w sobie fantazję z rzeczywistością, a historycy sztuki widzą w nich doskonały przykład czułości, humanizmu i miłości - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Wystawę "Between the shadow and the soul" można oglądać w Kunsthalle Helsinki do końca października.

Go behind-the-scenes with Patricia Piccinini in her Melbourne studio / QAGOMA / YouTube

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 14.10.2020

Godzina emisji: 10:15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Szkło. Sztuka. Design". Wracają wzory z lat 60.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:10
Zachwycające formy, nieskończona ilość wzorów i barw. Niezwykle delikatny i wymagający materiał, jakim jest szkło daje ogromne możliwości twórcze. Unikatowe projekty z lat 60. czy 70. są dziś niezwykle pożądane. Ich niepowtarzalne wzornictwo rozpala wyobraźnię miłośników designu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"MAD about Hollywood". Opowieść o hiszpańskiej Fabryce Snów

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 15:30
Różnorodność planów filmowych i naturalnych pejzaży, niskie koszty techniczne i ludzkie, łatwość uzyskania pozwoleń na kręcenie oraz sława samej stolicy sprawiły, że w latach 50. i 60. XX wieku Hollywood przeprowadziło się do Madrytu. I o tym opowiada wystawa "MAD about Hollywood" w Instytucie Cervantesa w Krakowie.
rozwiń zwiń