"Piotr Beczała to polski skarb narodowy"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 13:43
- Piotr Beczała to niekwestionowany król światowej opery, artysta rozpoznawalny na całym świecie, a przy tym człowiek niezwykle skromny, bardzo otwarty, cały czas uśmiechnięty - mówił w Czwórce szef Polskiego Radia Chopin Marcin Gmys o laureacie Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. 
Piotr Beczała
Piotr BeczałaFoto: PR

rammal-rykała 1200.jpg
Jasin Rammal-Rykała: chcę się dzielić operową pasją

Piotr Beczała jest obecnie uznawany za najlepszego tenora lirycznego na świecie, został laureatem International Opera Award. W ciągu swojej kariery występował między innymi w: Metropolitan Opera, Covent Garden Theatre, San Francisco Opera, wiedeńskiej Staatsoper i mediolańskiej La Scali. Teraz zdobył Nagrodę Mediów Publicznych. - Ideą tej nagrody jest promowanie polskiej kultury na  arenie międzynarodowej. Na samym szczycie, w muzyce klasycznej, od dekady utrzymuje się Piotr Beczała - tłumaczył Marcin Gmys, szef Polskiego Radia Chopin.

Posłuchaj
12:27 2020_11_30-11-36-55_PR4_Gmys.mp3 Rozmowa z Marcinem Gmysem (Stacja Kultura/Czwórka)

Jak mówił, laureat tegorocznej Nagrody przez wielu nazywany jest "polskim skarbem narodowym". - To z pewnością największy polski śpiewak od czasów Jana Kiepury, a nawet najwybitniejszy od czasów Jana Reszkego, absolutnego króla z przełomu XIX i XX wieku - tłumaczył szef Radia Chopin. - Piotr Beczała osiągnął już wszystko, co mógł osiągnąć w swojej dziedzinie, a że rozsądnie operuje swoim głosem, będziemy mogli cieszyć się nim jeszcze przez długie lata.

"Chciał zostać rockmanem"

Droga Piotra Beczały do największych światowych scen operowych - jak opowiadał gość Czwórki - była długa i "wcale nie usłana różami". - Nie pochodzi z rodziny z muzycznymi tradycjami, a w czasach szkolnych grał w kapeli rockowej - opowiadał Marcin Gmys. - Jego kariera na szczęście jednak nie rozwinęła się w tym kierunku, i dziś Piotr Beczała - zamiast być czołowym polskim rockmanem - został królem opery.

"Dziś nieustannie się rozwija, nie stoi w miejscu"

To śpiewak rozpoznawany na całym świecie: w Nowym Jorku, Wiedniu, czy Zurychu. - Paradoksalnie mniej w Polsce - wyliczał Marcin Gmys. - Jego życie jednak wciąż wypełnione jest bardzo intensywną pracą związaną z przygotowywaniem kolejnych ról i partii. Piotr Beczała wielokrotnie podkreślał, że trzeba wciąż się rozwijać, iść do przodu - mówił gość Czwórki. 

ZOBACZ TAKŻE Emocje przed wielką galą. "Dziś poznamy laureata" >>>

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są w trzech kategoriach. Laureatem w kategorii Słowo został historyk, profesor Andrzej Nowak, nominowany przede wszystkim za cykl "Dzieje Polski". Wyróżnienie w kategorii Obraz przyznano Mirosławowi Borkowi, reżyserowi, scenarzyście, producentowi i menedżerowi, przede wszystkim za film dokumentalny "Wojna światów" opartego na zrekonstruowanych i pokolorowanych filmach archiwalnych sprzed stu lat.

Czytaj więcej Nagrody Mediów Publicznych - gala finałowa >>>


Nagroda Mediów Publicznych 2019 Nagroda Mediów Publicznych 2019

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Gmys (dyrektor Polskiego Radia Chopin)

Data emisji: 30.11.2020

Godzina emisji: 11.38

kd/kul

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polecamy książki: Chigozie Obioma i "Orkiestra bezbronnych"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 16:20
"Orkiestra bezbronnych" to druga, po "Rybakach" powieść Nigeryjczyka Chigozie Obiomy, za obie autor nominowany został do nagrody Bookera.
rozwiń zwiń