Książki na święta, pod choinkę i pod koc

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 13:00
Książki są idealnym prezentem dla rodziny, przyjaciół, znajomych i nas samych. Doskonałe na zimowe wieczory. A dodatkowo możemy wesprzeć małe księgarnie. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Iryna Kalamurza/Shutterstock.com

koronawirus bieda dzieci afryka free shutt-1200.jpg
Polecamy książki: Chigozie Obioma i "Orkiestra bezbronnych"

Kinga Michalska poleca, by w księgarnianych poszukiwaniach nie przegapić kilku pozycji.


Posłuchaj
09:22 czwórka stacja kultura 8.12.2020.mp3 Książki pod choinkę poleca Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)

 


Ta książka udowadnia, że można bawić się nauką, że bardzo nietypowe kwestie można poruszać w sposób naukowy, ale przystępny Kinga Michalska 

Taką są na pewno "Listy od astrofizyka". - Napisał tę książkę astrofizyk Neil deGrasse Tyson, pracujący w amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej, kierownik znanego na całym świecie Hayden Planetarium. To bestsellerowy autor, jeden z najbardziej rozpoznawanych popularyzatorów nauki w USA - mówi ekspertka. - To naukowy celebryta, który pokazuje, że nauka to nie tylko nudna książka do fizyki. 

W tej książce autor pisze o listach, które dostawał przez 20 lat od swoich fanów i antyfanów, studentów, uczniów, pastorów, dzieci. - Pojawiają się tu pytania nie tylko o fizykę, ale i o Biblię, pracę policjanta czy istnienie Wróżki Zębuszki - zdradza Kinga Michalska. 

Trochę kryminalnej klasyki

Czwórkowy gość zdradza, że ok kilku lat obserwuje pewien trend okołoświąteczny. Mianowicie pojawiła się tradycja wydawania świątecznych zbiorów kryminalnych. - Takim też jest publikacja "Świąteczne tajemnice" pod redakcją Otto Penzlera - opowiada. - Tu znalazły się bardzo różne opowiadania - słynnych pisarzy i mniej znanych osób np. opowiadania wiktoriańskie czy współczesne; zabawne, przerażające, w których znajdziemy i klasyczne metody detektywistyczne i nowoczesne śledztwa - dodaje.


Czytaj także:

Barcelona początku XX wieku

Hitem tych świat może okazać się "Malarz dusz" Ildefonsa Falconesa. - To książka, która pokazuje jak wygalała Barcelona u progu XX wieku. Autor wskrzesza czasy wielkich przemian społecznych, buntu wobec odwiecznych tradycji i konwenansów - opowiada Kinga Michalska. - Główny bohater to młody malarz, który szuka swojej drogi życiowej. Jest rozdarty pomiędzy dwoma światami: jeden to świat sztuki i wpływowego mecenasa, a drugi to jego świat, rodzina, ukochana, którzy zaangażowani są w walkę o prawa robotnicze - dodaje. 

Gość Kasi Dydo podkreśla, że fascynująca akcja tej książki dzieje się na tle zmieniającej się Barcelony, która buduje się na nowo. - To świat rozłamany, pęknięty - opowiada. - "Malarz dusz" pokazuje też jak artysta mierzy się z problemami i dylematami - dodaje. 

Coniemiara dla dzieci

Swoich fanów zaskoczyła też autorka serii o Harrym Potterze, J.K Rowling. To prezent dla dzieci dotkniętych lockdownem. - Publikacja opowiada o legendarnym potworze, który zagraża idealnemu królestwu Coniemiara, którego mieszkańcy wiedli szczęśliwe i spokoje życie - mówi Kinga Michalska. - Ma to się jednak zmienić, bo przybywa potwór Ikabog - dodaje. 

Kinga Michalska szczególną uwagę zwraca na ilustracje, które do każdego wydania wykonały dzieci. W polskim wydaniu odnajdziemy dzieła polskich młodych artystów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 08.12.2020

Godzina emisji: 11.40

pj

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 19:24
Kinga Michalska poleca książkę "Powietrze, którym oddychasz" Frances de Pontes Peebles. Napisana w 2018 roku, obsypana nagrodami powieść jest historią o prawdziwej kobiecej przyjaźni, zazdrości i pasji.
rozwiń zwiń