Polecamy książki: Chigozie Obioma i "Orkiestra bezbronnych"

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 16:20
"Orkiestra bezbronnych" to druga, po "Rybakach" powieść Nigeryjczyka Chigozie Obiomy, za obie autor nominowany został do nagrody Bookera.
PAH przekonuje, że wpływ zmian klimatu na migrację widać szczególnie wyraźnie w biednych krajach Afryki
PAH przekonuje, że wpływ zmian klimatu na migrację widać szczególnie wyraźnie w biednych krajach AfrykiFoto: Shutterstock.com / Dragos Lucian Birtoiu

książka_okulary_1200.jpg
Polecamy książki: "Czarne nenufary" Michela Bussiego

To powieść o dążeniu do celu, przełamywaniu tabu i stereotypów, a także poszukiwaniu siebie i życiowej odwadze, osadzona w kulturze i wierzeniach rodem z Nigerii.

Posłuchaj
06:25 _PR4_AAC 2020_11_17-11-46-11.mp3 Kinga Michalska poleca książkę Chigozie Obiomy "Orkiestra bezbronnych" (Stacja Kultura/Czwórka) 


shutterstock_czytanie 1200.jpg
Polecamy książki: "Niech stanie się światłość" Kena Folletta

- Młodym mężczyzna, początkowo pracuje na kurzej fermie, jest samotny, a po śmierci rodziców nie ma pojęcia, jak pokierować swoim losem. Pewnego dnia na moście spotyka piękną dziewczynę, która akurat chce popełnić samobójstwo. Chłopak odwodzi ją od tego pomysłu, a między dwojgiem ludzi rodzi się uczucie. Niestety to mezalians, bo dziewczyna pochodzi z bogatej rodziny - opowiadała Kinga Michalska. - Główny bohater postanawia zdobyć wykształcenie, wyjeżdża, ale zostaje oszukany przez przewoźnika i na miejscu nie czeka na niego ani szkoła ani praca. Nie może też powrócić do domu, więc postanawia odnaleźć swoje miejsce w życiu i walczyć o szczęście.

Czytaj także:

Historia opisana przez Chigozie Obiomę ściśle związana jest z nigeryjskimi tradycjami i wierzeniami. - Mamy elementy kultury i folkloru, a autor często podkreśla, że jego kraj został poddany globalizacji i bardzo trudno jest ocalić nigeryjską tożsamość. Dlatego tu narratorem jest opiekuńczy duch, albo anioł, który naprowadza człowieka na właściwą ścieżkę - mówiła Kinga Michalska. - Główny bohater jest niczym mityczny Odys i dąży do celu, ale jednak przypadek nierzadko także kieruje jego losem. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 11.40

kd


Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacki Nobel dla Louise Glück. "Hołd dla kobiecej poezji"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 15:10
Amerykańska pisarka, poetka i eseistka Louise Glück została nagrodzona literackim Noblem 2020. - Jej twórczość to nie poezja emocjonalna, ale bardziej intelektualna. Szczera, bezkompromisowa, odważna  - mówiła Kinga Michalska w rozmowie z Czwórką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki. "Washington Black" Esi Edugyan

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 16:46
- To książka o podróży po świecie z XIX wieku, ale także o wstrząsających realiach życia ówczesnych niewolników. To także powieść o przekraczaniu własnych granic, determinacji, budowaniu wolności i istocie człowieczeństwa - opowiada Kinga Michalska. 
rozwiń zwiń