"Sztuka na wyciągnięcie ręki" w krakowskim MOCAK-u

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 16:24
"Na wyciągnięcie ręki" to nowy projekt stworzony z myślą o odbiorcach niewidomych i słabowidzących. Cykl, na który składają się krótkie filmy wideo, przedstawia prace z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej wraz z audiodeskrypcjami.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Akimov Igor
shutterstock_czytanie 1200.jpg
Książki na święta, pod choinkę i pod koc

Bohaterem pierwszego filmu jest praca "Między" Stanisława Dróżdża.

- Jest to najbardziej instagramowa i fotografowana instalacja w naszym muzeum, ale to nie jest jedyny powód dla którego od tego dzieła zaczęliśmy. Posiadamy cyfrografikę i puzzle do tej pracy, dzięki którym osoba niewidoma może poznać instalację w sposób dotykowy - mówi Edyta Wyżga z MOCAK-u. - Takie też było zamierzenie filmu, żeby osoby niewidome, które odwiedzają nasze muzeum wiedziały, że oprócz oprowadzania dostosowanego do ich potrzeb, możemy zaproponować taką alternatywę poznania pracy.


Posłuchaj
05:36 _PR4_(st_kulutra_MOCAK)_ 2020_12_17-11-28-12.mp3 W audycji rozmawiamy o projekcie "Sztuka na wyciągnięcie ręki" w krakowskim MOCAK-u (Stacja Kultura/Czwórka)

Stanisław Dróżdż poprzez instalację starał się stworzyć rodzaj doświadczenia. Można wejść do pracy, być właśnie między i poczuć oraz doświadczyć tytułowego stanu. Pomimo pandemii i zamknięcia MOCAK jest aktywny, a poprzez media społecznościowe codziennie stara się utrzymać kontakt z publicznością.

-  Jako Dział Wiedzy o Sztuce planujemy teraz działania na zbliżające się ferie, zakładając, że muzeum będzie otwarte. Chcemy zorganizować między innymi dzień otwartych animacji, gdzie można będzie zwiedzić nasze nowe wystawy z przewodnikiem, czy z użyciem audiodeskrypcji, cyfrografik, czy opracowań dotykowych - mówi gość audycji. - Można także będzie porozmawiać z naszymi edukatorami, a także wziąć udział w wielowymiarowych działaniach planowanych w przestrzeni muzeum. Mam nadzieję, że będziemy otwarci i uda nam się zrealizować nasze plany. Tak naprawdę to będzie inauguracja ferii i naszego ponownego otwarcia.

Na wypadek gdyby muzeum było jednak zamknięte są już zaplanowane alternatywy działań online w postaci między innymi warsztatów.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Gość:  Edyta Wyżga (koordynatorka ds. dostępności, specjalistka ds. edukacji MOCAK)

Data emisji: 17.12.2020

Godzina emisji: 11.00

aw

Czytaj także

Co robi czerwona krowa w Wiedniu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 13:50
"Srebrne chmury" i "Tapeta z krową" Warhola w wiedeńskim MUMOK oraz instalacja "Cinematic Illumination" w nowojorskiej MoMA. Jak co tydzień Ada Janiszewska zaprasza na światowe wystawy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy Jork, Amsterdam, Sztokholm - zapraszamy na przegląd światowych wystaw

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 16:18
Kultura i sztuka dzięki internetowi są teraz na wyciągnięcie ręki. Obecnie wiele muzeów i galerii udostępniło swoje zbiory online. W tej sytuacji, gdy podróżowanie jest utrudnione, wystawy możemy obejrzeć, nie wstając nawet z kanapy.
rozwiń zwiń