Świąteczne dekoracje w różnych zakątkach świata

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 13:54
Sztuczne choinki, elewacje ozdobione światełkami, wieńce na drzwiach, albo bombki na drzewach w ogrodzie. To wszystko można znaleźć w domach na całym świecie. W każdym kraju jednak nieco inaczej podchodzi się do bożonarodzeniowych dekoracji. Sprawdzamy, jak przystrajane są domy w USA, Australii, Grecji i na Islandii. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Fotomicar

 

koronawirus święta sylwester 1200 free
Sylwester w pandemii? W swetrze, ale z perłami

Najbardziej widowiskowo jest w Stanach Zjednoczonych. Tak pokazują nam twórcy filmów. Domy mają być ozdobione światełkami, a w środku każdy element domu jest w jakiś sposób udekorowany. Skarpety na kominku, łańcuchy na poręczach i tona prezentów. Nie odbiega to za bardzo od prawdy.


Posłuchaj
05:55 PR4_sladem_mieszkan_ 2020_12_22-10-40-14.mp3 Jak wyglądają dekoracje świąteczne domów na świecie? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Wiele jest ulic, które skrzykują się i organizują festiwale świateł i ta ulica jest przystrojona w podobnym klimacie - mówi Klaudia Pietrzak autorka bloga "Polka w USA". -  Niektóre domy stosują tematykę religijną, inne wolą klasykę, czyli bardzo dużo światełek, ale na przykład wszystkie białe i żadnych dmuchanych bałwanków.

Inne domy właśnie lubią przepych, a tu Mikołaj dmuchany, a tu postaci z bajek. Niektórzy mieszkańcy tworzą nawet konstrukcje. Potrafią również zaaranżować swoje samochody i ubrać je jako powóz Świętego Mikołaja. Dekoracji jest bardzo dużo.

Podobnie jest w Australii. -  Dekoracje świąteczne w Australii są szalone - mówi mieszkająca tam Julia Raczko-Gospo. - Obwieszone światełkami elewacje, dachy, drzewa przed domem, dmuchane Mikołaje, oczywiście sztuczne choinki w domach, bo o prawdziwe trudno. Można zobaczyć domy, które wyglądają jak choinka sama w sobie. Pojawiają się również australijskie zwierzaki w formie dekoracji świątecznych, kangur lub koala w czapce Mikołaja.

shutterstock_1556092727 święta dzieci prezenty christmas 1200.jpg
Idą święta. Prezenty możesz zapakować nawet w gazetę

Czytaj także:

Greckie domy zaś wyglądają podobnie jak w Polsce, no może z jednym szczegółem, rzadko spotyka się tam żywe choinki, bo są one w Grecji bardzo drogie. Kosztują ok. 100 euro. I nie każdy może sobie na nią pozwolić, dlatego prawdziwa choinka w Grecji uznawana jest za luksus.

Mieszkańcy Islandii już dawno udekorowali swoje domy. Przyczyna jest jedna. - W tym roku główny epidemiologii kraju powiedział, żeby mieszkańcy szybko dekorowali domy, a to po to, żeby wprowadzić ciepły, świąteczny nastrój. I te światełka już na początku listopada na wielu balkonach się pojawiły - mówi Olga Knasiak.

- Można spotkać wystrojone choinki przed domami, płoty i balkony. W oknach wystawia się figurki, ale przede wszystkim przystrojona jest rama okna, czy barierka balkonu. Wszystko jest jednak bardziej stonowane i surowe. Stosuje się na przykład dwa kolory, białe ozdoby i czerwony łańcuch. To wszystko jest bardzo przemyślane - dodaje.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Goście:  Klaudia Pietrzak (autorka bloga "Polka w USA") Julia Raczko-Gospo (autorka bloga "Where is July"), Olga Knasiak (Polka mieszkająca na Islandii), Dorota Kamińska (Polka mieszkająca w Grecji)

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 10.40

aw

Czytaj także

Bombki na choinkę. Możesz je zrobić sam!

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2020 11:07
Święta Bożego Narodzenia to również pięknie ubrana choinka. Podpowiadamy, jak bombki zrobić własnoręcznie z tego, co mamy w domu, nadając choince niepowtarzalny wygląd. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzątając możesz pomagać - dołącz do akcji #dobreporzadki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:19
Przed świętami, w tym szczególnym momencie w roku, naturalnie w nas budzi się w nas chęć pomagania i dzielenia z innymi. Okazuje się, że robiąc świąteczne porządki możemy również pomagać.
rozwiń zwiń