Sprzątając możesz pomagać - dołącz do akcji #dobreporzadki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 13:19
Przed świętami, w tym szczególnym momencie w roku, naturalnie w nas budzi się w nas chęć pomagania i dzielenia z innymi. Okazuje się, że robiąc świąteczne porządki możemy również pomagać.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/evrymmnt
shutterstock_522161059 mikołaj samochód 1200 kierowca.jpg
Święty Mikołaj - co o nim wiemy?

- W święta ludzie przypominają sobie, ze po lewej stronie mają serce, jednak w dużej ilości przypadków jest to działanie jednorazowe - mówi Marcin Milczarski z Fundacji Sue Ryder. - To się wiąże z wieloma rzeczami. Mamy takie przekonanie, że te święta powinny być lepszym czasem. Pewnie lepszym dla tych, którym pomagamy, ale też trochę lepszym dla nas samych i ten czas oczywiście szybko mija. To się tak mówi "Święta, święta i po świętach" i z pomaganiem też tak trochę jest. W święta pomagamy częściej, a później jak się uda i jak się przydarzy.


Posłuchaj
20:54 _PR4__Ratujemy_swiat_all_ 2020_12_18-15-10-12.mp3 Sprzątając możesz pomagać – dołącz do akcji #dobreporzadki . W audycji rozmawiamy o akcji charytatywnej (Ratujemy Świat/Czwórka)

 

Jeżeli już obudzimy w sobie chęć pomagania to jak szukać odpowiednich miejsc i osób, którym chcielibyśmy pomóc? Jak znaleźć wiarygodną organizację wspierającą innych?

- Po pierwsze pomagamy tym do których jest nam najbliżej. Niektórzy pomagają organizacjom, które pomagają zwierzętom, niektórzy kierują się w stronę dzieci, jeszcze inne w stronę osób starszych, inni w ochronę środowiska. Możliwości jest mnóstwo -  tłumaczy gość audycji. - Zaufanie do organizacji jest bardzo ważne w pomaganiu. Przed wyborem organizacji warto prześledzić historię organizacji i sprawdzić jej referencje.

Czytaj także:

W przypadku akcji #dobreporzadki, Fundacji Sue Ryder, żeby pomagać wystarczy przegląd szaf i regałów. Jest duża szansa, że znajdą się tam gromadzone latami rzeczy, których nikt już nie używa. Może są tam nietrafione prezenty w sam raz do podarowania Fundacji? A może wymieniasz meble w domu lub biurze? Wybrane rzeczy możesz przekazać do sklepów charytatywnych. Takie rzeczy, po ozonowaniu, trafiają na sklepowe półki i mogą znaleźć nowego właściciela. 

- Wybierając i selekcjonując rzeczy, warto sobie zadać pytanie, czy ktoś jeszcze chciałby to kupić i z tego korzystać. Mamy właściwie jeden warunek, żeby rzeczy nie były zniszczone i żeby były czyste - wyjaśnia gość Czwórki. - Wystarczy je zapakować i przekazać Fundacji, która wstawia je do sklepu charytatywnego. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży rzeczy trafiają do potrzebujących. 

Czytaj także:

Wielu z nas ma w sobie głębokie pragnienie czynienia dobra. Czasami wystarczy tylko stworzyć dogodne warunki, by wyzwolić ten potencjał. Po to jest właśnie akcja #dobreporzadki. Chcemy pokazać, jak łatwe i często bezkosztowe może być wspieranie innych, jak wiele dobrego może stać się dzięki sklepom charytatywnym Sue Ryder. Niezależnie od tego czy przekazujesz dary, czy kupujesz - zawsze pomagasz! - piszą organizatorzy akcji. 


***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Milczarski (Fundacja Sue Ryder)

Data emisji: 18.12.2020

Godzina emisji: 14.15

aw

Czytaj także

Nie marnuj - w święta i po świętach. Pozbądź się też presji

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 10:00
Czy święta da się obchodzić bez nadmiaru? Czy można zrezygnowąć z prezentów, 12 potraw, a nawet z choinki? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kinga Michalska poleca książki. Co warto położyć pod choinką?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 13:01
Na kartach tych książek każdy znajdzie coś dla siebie - miłośnicy powieści, literatury faktu, a nawet kryminałów. Mówiliśmy m.in. o monumentalnym dziele Eleny Kostioukovich "Sekrety włoskiej kuchni" z przedmową samego Umberto Eco oraz "Zbrodni wigilijnej" Georgette Hayer, czyli bożonarodzeniowej opowieści z dreszczykiem.
rozwiń zwiń