Kinga Michalska - książkowe podsumowanie roku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 13:01
Geniusz na skraju szaleństwa w literaturze non-fiction, czy historia roślin i piękno obcowania z naturą - Kinga Michalska zdradziła, które książki były obowiązkowymi punktami na czytelniczej mapie mijającego roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Reinhardi

shutterstock_czytanie 1200.jpg
Książki na święta, pod choinkę i pod koc

Amerykański uczony Bernard Carlson w swojej książce "Tesla. Geniusz na skraju szaleństwa" przygląda się życiu genialnego serbskiego wynalazcy Nikoli Tesli. - To w dużej mierze twórca naszego współczesnego świata - mówiła Kinga Michalska. - Carlson z jednej strony pokazuje życie genialnego wynalazcy, ale z drugiej - PR-owca, który w swoim laboratorium przeprowadzał prawdziwe spektakle i pokazy dla publiczności. Jednocześnie był dość ekscentrycznym wizjonerem - opowiadała gość Czwórki.

Posłuchaj
12:19 Czwórka/Stacja Kultura 29.12.2020 Michalska.mp3 Kinga Michalska poleca najciekawsze książki 2020 roku (Stacja Kultura/Czwórka) 

Polecała także zbiór autobiograficznych esejów autorstwa chorwackiej pisarki Dubravki Ugrešić, połączonych, jak mówiła Kinga Michalska, figurą lisa. - Tytułowy "Lis" jest tu symbolem pisarza, który swobodnie przekracza granice. To literacka podróż od Japonii aż po Amerykę - mówiła Kinga Michalska.

Czytaj także:

Jak tłumaczyła w tym roku warto było także poczytać o naturze. - "Dom ptaków" to bardzo ciekawa i nastrojowa pozycja holenderskiej pisarki Evy Meijer - mówiła Kinga Michalska. To powieść o życiu brytyjskiej przyrodnik Len Howard, która mając za sobą karierę skrzypaczki w wieku 44 lat postanowiła zacząć studiować życie ptaków. - Howard nie tylko prowadziła obserwacje ptaków, ale także prowadziła transkrypcje ich śpiewu. Napisała dwa międzynarodowe bestsellery, a potem popadła w zapomnienie. Eva Meijer przywraca pamięć o niej - opowiadała Kinga Michalska.

Czytaj także:

"Mowa roślin" autorstwa Alice Vincent, kolejna książka polecana przez Kingę Michalską, to powieść o historii roślin, ale także tworzeniu swojego miejsca na Ziemi, dostrzeganiu tego, co w życiu ważne i czerpaniu radości z obcowania z naturą. Gość Czwórki polecała także m.in. książki z zakresu literatury pięknej, m.in. szkatułkową powieść jednego z najważniejszych niemieckich pisarzy, Winfrieda Georga Sebalda, pt. "Austerlitz". - To historia 5-letniego chłopca, który u progu II wojny światowej trafia do Wielkiej Brytanii, adoptowany przez walijskie małżeństwo. Odkrywa swoją tożsamość i już jako dorosły mężczyzna wędruje w poszukiwaniu własnej historii - mówiła Kinga Michalska. Jak tłumaczyła warto zajrzeć także m.in. do książki "Cudowny chłopak" R.J. Palacio. - Historia chłopca, który - zanim skończył 10 lat, musiał przejść ponad dwadzieścia operacji twarzy. Powieść o walce o normalność, ale także przyjaźni i o tym, by być - choćby dla samego siebie - dobrym człowiekiem - mówiła gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 29.12.2020

Godzina emisji: 11:40

kd

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki: Etgar Keret - "Usterka na skraju galaktyki"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:47
"Usterka na skraju galaktyki" to najnowszy zbiór opowiadań znanego izraelskiego pisarza Etgara Kereta, zwanego mistrzem krótkiej formy. 
rozwiń zwiń