Holandia. Wielkie okna, krzywe domy i haki na suficie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:11
Gdy zwiedzamy świat nie zawsze nie zawsze mamy okazję zajrzeć do domów mieszkańców różnych krajów, ale nie w Holandii. Jej mieszkańcy nie mają nic do ukrycia, nie używają zasłon, do ich domów, przez wielkie okna można zerkać o każdej porze dnia. 
Amsterdam
AmsterdamFoto: pixabay.com

shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Domy Holendrów cechuje minimalizm, jasne ściany, wielkie okna. Starsze budownictwo trochę przeraża, gdyż wiele domów wydaje się krzywych. Przed budynkami często znajduje się ławka lub mała biblioteka w formie przeszklonej skrzynki, co jest sygnałem, że mieszkańcy danego domu zostawiają w nich książki, które chcą oddać albo wymienić. 


Posłuchaj
04:33 czwórka stacja kultura 5.01.2021 holandia.mp3 Jak mieszkają Holendrzy? - opowiada Magda Gromniak, mieszkająca kilka lat w Holandii (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Holenderskie domy budowane są w formie kwadratu z płaskim dachem - co może powodować że wyglądają niemal identycznie, ale cech charakterystycznych jest więcej. - Te starsze domy wydają się krzywe, co jest złudzeniem - mówi Magda Gromniak, mieszkająca kilka lat w Holandii. - Mają tak wąskie klatki schodowe, na samej górze mają często specjalny hak, który służy do tego, żeby wciągać większe przedmioty na wyższe piętra np. fortepian - dodaje.

Domy w Holandii często malowane są na ciemniejsze kolory, nawet na czarno. - Fajne jest to, że w miastach na jednej ulicy obowiązuje jeden styl. Nie może nowy mieszkaniec np. pomalować budynku na różowo w kropki - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Dzięki temu ulice wyglądają dosyć spójnie.


Alaska shutter 1200 Gustavo Frazao.jpg
Alaska. Na dwóch mieszkańców przypada tu jeden niedźwiedź

Nowe holenderskie budownictwo jest dość skromne. Domy mają duże okna i zazwyczaj nie mają zasłon, podobnie jak w krajach nordyckich. - Mam wrażenie że w Holandii wynika to z tego, że Holendrów w ogóle nie interesuje to co inni o nich myślą, pokazują, że nie mają nic do ukrycia - mówi Magda Gromniak. - Gdy jest ciepło, okna i drzwi do swych mieszkań zostawiają otwarte, co sprawia, że turyści czasem myślą, że to sklepy czy kwiaciarnie - dodaje. 

Osoby mieszkające na parterze domów często w swych oknach robią sezonowe aranżacje. Ustawiają na oknach figurki, wiosną rośliny, zimą zimowe wioski itp. 

W dużych holenderskich domach w łazienkach zawsze spotkamy wannę i prysznic - w jednym pomieszczeniu. W mniejszych domach zaś królują schody. Często średniej wielkości mieszkanie zajmuje aż 3 piętra, bo na jednym piętrze mieści się zaledwie 1 pokój. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo 

Materiał: Weronika Puszkar 

Data emisji: 05.01.2021

Godzina emisji: 10.39

pj

Czytaj także

Gruzja. Zamieszkaj na planie serialu "Dynastia"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 15:00
Kuchnia w piwnicy, duże werandy i złote dodatki. W naszym cyklu "Mieszkania dookoła świata" wpadliśmy z wizytą do mieszkańców Gruzji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 13:06
W Meksyku kolorów nie brakuje. Domy stojące przy jednej ulicy mają przeróżne, intensywne kolory. W środku mieszkań z pewnością zobaczymy wyciskarkę do limonek i piękne rękodzieło. Jak Meksykanie żyją pod jednym dachem ze skrzatami?
rozwiń zwiń