Pszczoły - bzyczą od milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 22:09
Thor Hanson w swojej książce "Bzyczące - rzecz o naturze i roli pszczół" zabiera nas w podróż po świecie i w głąb historii naturalnej, kiedy to około 125 milionów lat temu pewna osa przeszła na wegetarianizm, karmiąc swoje młode pyłkiem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
pszczoły_1200.jpg
"Adoptuj pszczołę". Greenpeace: te owady nas potrzebują

To był ewolucyjny krok, w wyniku którego pojawiły się pszczoły. Ich rozwój, ciekawe zwyczaje i prognozę na przyszłość opisał znany i lubiany autor książek Thor Hanson. Pięknie ilustrowana książka zawiera nie tylko zdjęcia, ale również grafiki i ilustracje przedstawiające pszczele rodziny, ich powiązania i etapy ewolucji.


Posłuchaj
03:38 Czwórka/ Stacja Kultura - Pszczoły_ 13.01.2021.mp3 "Bzyczące - rzecz o naturze i roli pszczół" Thor Hanson w swojej książce zabiera nas w podróż po świecie ewolucji tych małych owadów (Stacja Kultura/Czwórka)

- Pszczoła to nie tylko ten owad, który znamy z łąk, czy filmów przyrodniczych, ale to również trzmiele, murarki, pszczolinki, tych gatunków jest naprawdę sporo - mówi Tomek Pietroszyn autor bloga "Coś na półce". - Najbardziej zaskoczyło mnie to, że w Himalajach są gatunki trzmieli, które potrafią się wzbić się w trakcie lotu na wysokość porównywalną z wysokością Mount Everestu. Taka mała pszczółka może tak wysoko polecieć i nie przeszkadza jej, że nie ma tam aż tak dużo tlenu.

Czytaj także: Coraz więcej państw prowadzi programy mające na celu wprowadzanie pszczół od nowa w naturalne środowisko, z którego zostały usunięte, czy wytępione przez działalność człowieka. W stanie Washington w USA istnieje dolina w której na dużej powierzchni 120 ha próbuje się wprowadzać pszczele gatunki.

- Puenta książki jest taka, że pszczoły jako gatunki są mocno zagrożone i działalność człowieka sprawia, że znikają ich siedliska, nie mogą rozwijać swoich rojów i giną - opowiada gość audycji. - Lektura trafia nie tylko do osób wrażliwych ekologicznie, ale również do przeciętnego czytelnika, bo Hanson precyzyjnie prowadzi nas przez pszczeli świat. To jest edukacja od podstaw na tym polu.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Ania Hardej

Gość: Tomek Pietroszyn (autor bloga "Coś na półce")

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 10.40

aw/mat.pras

Czytaj także

Codzienność pszczół w ulu. "Tu każdy ma swoje zadanie do wykonania"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 13:18
Pszczoły są bardzo zdyscyplinowane. W ulu panuje hierarchia i ściśle ustalone zasady. Rój pszczeli składa się m.in. z robotnic i trutni, a także królowej matki. Niektóre pszczoły przez część życia... stoją na warcie i pilnują domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niedoceniane trzmiele. "To dzięki nim mamy pomidory"

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 19:54
Trzmiele, choć przez wielu mylone są z bąkami, to bardzo uroczy kuzyni pszczół. Te "ogromne puchate kulki" są bardzo pożyteczne. Jak tłumaczyła przyrodnik Katarzyna Dytrych, to właśnie im zawdzięczamy... pomidory.
rozwiń zwiń