Kolumbia - tam drzwi do domów otwiera portier

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:06
Kolumbijczycy w swoich domach lubią czuć się bezpiecznie i cenią sobie wygodę. Zwykle do budynków wielorodzinnych drzwi otwiera portier, który stoi na straży bezpieczeństwa mieszkańców. 
Kolumbia
KolumbiaFoto: Alexandre Laprise/Shutterstock

Bali typowa ulica shutters 1200  KKulikov.jpg
Meble z bambusa, mnóstwo bożków i domowych świątyń. Witaj na Bali

Kolumbia to kraj tysiąca kolorów. Pod względem architektonicznym tamtejsze domy są bardzo zróżnicowane. - Mamy w Kolumbii do czynienia z fenomenem tzw. stref, od 0 do 6. Strefa zerowa jest najbiedniejsza, a szóstka najbogatsza - tłumaczy Ola Andrzejewska, która od 15 lat mieszka w Kolumbii. - Najbiedniejsze strefy możemy kojarzyć ze znanymi z Brazylii tzw. fawelami. To domy bardzo ubogie i sklecone naprędce, na szczęście klimat na to pozwala. Szósta strefa to piękne fasady, wielkie okna, wszelkie luksusy, nawet z prywatną windą do mieszkania - wymienia. 


Posłuchaj
06:20 czwórka stacja kultura 17.02.2021 kolumbia.mp3 Jak wyglądają domy i mieszkania w Kolumbii - opowiada Ola Andrzejewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Rozmówczyni Czwórki przypomina, że prywatne windy do salonów możemy kojarzyć z dawnego serialu "Dynastia". - Dziś w Kolumbii jest to bardzo modne, mieszkańcy tego kraju stawiają na wygodę, a ta winda jest dziś dla nich jej kwintesencją - podkreśla. 

By była winda niezbędne są budynki kilkupiętrowe. Tych w Kolumbii nie brakuje, bo miasta pną się w górę, są silnie scentralizowane. Jednak władze miast co roku wydają zalecenia dotyczące zabudowy. - Niektóre strefy mają zgodę na budowle nawet powyżej 15 pięter, w innych można budować tylko 3 piętra - zdradza rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Posłuchaj także:


shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty

Kolumbijskie miasta nie są tak kolorowe jak te w Brazylii. Kolorem dominującym są pomarańczowy i kolor kamienia. - W Bogocie możemy spotkać feerię barw na biedniejszych osiedlach - zdradza Ola Andrzejewska. - Wszystko po to, by dodać im uroku. 

W strefach 3-6 zawsze drzwi otworzy nam portier. - On odbiera paczki i listy do mieszkańców, "filtruje" ludzi wchodzących do budynku - opowiada gość Czwórki. - Usługi portiera wliczone są w czynsz, podobnie jak usługi pani sprzątającej czy ogrodnika - dodaje. 

Mieszkańcy Kolumbii dobrze się czują, gdy ktoś czuwa nad ich bezpieczeństwem. Ma to związek z licznymi kartelami narkotykowymi grasującymi na terenie tego państwa. Dziś Kolumbia rozprawia się z mafią, jednak tradycja portierów jest wciąż żywa. 

Kolumbijczycy wszystko lubią robić na łóżku, tam czytają, na łóżku oglądają telewizję, na łóżku jedzą Ola Andrzejewska

Wchodząc do mieszkań Kolumbijczyków raczej nie spotkamy przedsionka, holu a wejdziemy prosto do salonu. - To ma związek z klimatem Kolumbii, pogoda nie wymaga byśmy nosili zimowe kurtki czy buty, czasem pada tam deszcz - mówi mieszkanka Kolumbii. - W salonie, do którego wejdziemy nie znajdziemy telewizora, ten będzie się znajdował w sypialni - dodaje. 

Ola Andrzejewska zwraca uwagę, że w każdym kolumbijskim mieszkaniu znajdziemy toaletę dla gości. - Gość nie może się natknąć na cudzy ręcznik czy czyjąś szczoteczkę do zębów leżącą przy zlewie. Te wszystkie rzeczy pozostają w łazience obok sypialni. Nawet w mieszkaniach komunalnych, biedniejszych, główna sypialnia jest połączona z łazienką - podkreśla. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Ola Andrzejewska (od 15 lat mieszka w Kolumbii, autorka bloga polkawkolumbi.com)

Data emisji: 17.02.2020

Godzina emisji: 11:42

pj/kul

Czytaj także

W Londynie otwarto wystawę kostiumów Christiana Diora

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 17:22
W londyńskim muzeum Victorii i Alberta otworzono wystawę projektów francuskiego kostiumografa filmowego i projektanta mody, Christiana Diora. Jest to największa tego typu ekspozycja od czasów wystawy "Alexander McQueen: Savage Beauty".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antropocen - studencki obraz człowieka i przyrody

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 14:33
W Krakowie w galerii Re została otwarta wystawa "Antropocen". To prace studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z pracowni rzeźby i pracowni interdyscyplinarnej.
rozwiń zwiń