Meble z bambusa, mnóstwo bożków i domowych świątyń. Witaj na Bali

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 16:00
Bali - ta indonezyjska wyspa słynie z oryginalnego folkloru, rzeźby i sztuki. Dominujący wpływ na życie ma tu hinduizm. Na każdym kroku widać ołtarze, które można spotkać również w domach i przed domami Balijczyków.
Indonezja- Bali. Zdj. ilustrac.
Indonezja- Bali. Zdj. ilustrac.Foto: Shutterstock/KKulikov

shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty

Jeżeli rodziny na Bali mieszkają w domach rodzinnych, to zawsze są to duże domy, z kilkoma budynkami. Wszystkie znajdują się w jednej wielkiej przestrzeni otoczonej murami.


Posłuchaj
05:17 Czwórka/ Stacja Kultura - Śladem mieszkań 02.02.2021.mp3 Śladem mieszkań wybieramy się na Bali ( Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Całe życie balijskie opiera się na tym, żeby była równowaga duchów. Mury mają blokować przepływ złej energii, więc takie tradycyjne domostwa balijskie stanowi kilka różnych budynków otoczonych murem - mówi Paulina Wilkiewicz, Polka mieszkająca na Bali. - Przy domostwach balijskich często znajdują się też rodzinne świątynie. Tam składa się hołd przodkom i po daszkach widać jak wielopokoleniowa jest rodzina. Im wyższy daszek, tym więcej pokoleń tam mieszkało - opowiada.

Na Bali dominują wioski. Domy są skoncentrowane wokół głównej ulicy, od której odchodzi kilka odnóg. Każda wieś i region ma swoją świątynię, a różnorodność bóstw jest duża. Niemal na każdym kroku znajdują się ołtarzyki, bo często są składane ofiary w postaci kwiatów, ryżu i... chrupek.

Grecja_1200.jpg
Niebieski i biały

Posłuchaj także:

W balijskim domu popularne są meble bambusowe. Znajdziemy również lekkie ratanowe, choć zazwyczaj można je spotkać u osób z zagranicy, które przeprowadziły się na Bali. Również są tam popularne kuchnie na świeżym powietrzu, z reguły znajdując się na zadaszonym tarasie.

- Są tam szafki, lodówka na świeżym powietrzu, normalnie są tam gniazdka, co nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza podczas pory deszczowej - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Wtedy jest duża wilgoć i człowiek czuje się jak w saunie. Do tego jest zatrzęsienie komarów i czasem, gdy nie są zbyt dobrze zabezpieczone szafki, może do nich wchodzić robactwo. Więc jeśli chce się tu mieszkać, a nie przyjechać tylko na wakacje, to ja bym zdecydowanie odradzała takie rozwiązanie.

Posłuchaj także:

Na Bali domy i zasady funkcjonowania w nich dla Balijczyków i osób przyjezdnych różnią się. Na przykład w domach dla osób z zagranicy nie ma pralek. Wszystko po to, żeby namawiać przyjezdnych do korzystania z tamtejszych pralni. Poza tym w cenę najmu wliczone jest też sprzątanie domu, które odbywa się co kilka dni.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość:  Paulina Wilkiewicz, (Polka mieszkająca na Bali, współautorka profilu "Polki na Bali")

Data emisji: 02.02.2021

Godzina emisji: 11.36

aw

Czytaj także

Lizbona żyje rozmowami ludzi. Taka jest też ta książka

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 12:32
- Pisząc książkę, zdecydowałyśmy się, że nie chcemy pokazywać ludziom Lizbony tylko przez architekturę - mówią autorki "Lizbona. Miasto, które przytula". - Klimat miasta tworzą ludzie, dlatego zdecydowałyśmy się na rozmowy - dodają. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrób sobie autoportret - możesz być Fridą Kahlo, Van Goghiem, „Dziewczyną z perłą” lub samurajem

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 19:05
Wszystko to za sprawą nowej funkcji apki Google'a – Art Filter. Dzięki niej możesz teraz wcielić się w bohaterów najsłynniejszych dzieł sztuki lub przymierzyć starożytną biżuterię i akcesoria.
rozwiń zwiń