Filmowe plenery Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 15:24
– Z przewodnikiem można iść na spacer szlakiem filmów kryminalnych czy socrealistycznych – mówi autor "Filmowego przewodnika po Warszawie".
Audio
  • Grzegorz Sołtysiak o Filmowym przewodniku po Warszawie– Tworzenie tej książki było dla mnie wielką przyjemnością i wielką przygodą – podkreśla Grzegorz Sołtysiak. Jego "Filmowy przewodnik po Warszawie", wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w interesujący sposób przedstawia stołeczne plenery i miejsca, które znamy z filmów i seriali.

Praca nad pisaniem przewodnika okazała się dla jej autora życiową lekcją. – Oglądając film, zawsze pędziłem za akcją i nie zwracałem uwagi na plener. Pisząc ten przewodnik, ujrzałem inną Warszawę – przyznaje. – Myślałem, że ją znam, a okazało się, że tak nie jest. W filmach zobaczyłem mnóstwo pięknych, ciekawych i nieznanych mi miejsc – dodaje.

Co zadecydowało o tym, że Warszawa pojawiała się w tak wielu produkcjach filmowych? – Nie do końca jest tak, że Warszawa jest jakimś wyjątkowym miastem – stwierdza Grzegorz Sołtysiak. Gość „Stacji Kultura” przyznaje, że początkowo jej fenomen związany był z potrzebą pokazania Polakom odbudowanej Warszawy. – Te pierwsze plenery były wybierane pod względem ideologicznym – zdradza. Później natomiast o popularności stolicy decydował fakt, że była skupiskiem teatrów, a zatem i miejscem, gdzie mieszkało wielu aktorów. – Filmowcy wybierali Warszawę, ponieważ aktorzy nie mieli czasu podróżować ze względu na próby i występy – tłumaczy Grzegorz Sołtysiak.

"Filmowy przewodnik po Warszawie" jest doskonałą lekturą nie tylko dla miłośników kina, ale i dla miłośników spacerów. – Nie chciałem żeby to była tylko książka o filmie w PRL-u, ale także przewodnik, z którym można wybrać się na spacer szlakiem, np. filmów Barei – wyjaśnia autor.

ap

Czytaj także

Czwórka w wielkim mieście: Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 10:34
15 października nadawaliśmy ze studia w Złotych Tarasach. Zobacz/posłuchaj!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biblia dziennikarstwa" nie tylko dla dziennikarzy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 11:20
– W "Biblii dziennikarstwa" można znaleźć przekrój wszystkiego, z czym można się zetknąć pracując w mediach – mówi Andrzej Skworz, pod którego redakcją powstała książka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od West Endu do Broadwayu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2010 13:36
Wciągająca muzyka, znakomite aranżacje, świetne układy choreograficzne i piękne głosy, czyli wszystko to, co w musicalu najlepsze w wykonaniu niemal setki artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografie z Warszawą w tle

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2010 12:56
Nigdy nie kazałem nikomu pozować – mówi warszawski fotoreporter Witold Sadowski.
rozwiń zwiń