Kulturalne przedwiośnie na Śląsku. Filmy, koncerty i wystawy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 16:40
- Studenci zakończyli zimową sesję i przez kilka wolnych dni mogli bezkarnie przesiadywać w kinach i włóczyć się po galeriach. Teraz co prawda muszą wracać przed monitory na kolejne wykłady, ale jeśli chodzi o propozycje kulturalne to nadal mają w czym wybierać - przekonuje student katowickiej Filmówki Maciej Kędziora.
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach Foto: Velishchuk Yevhen/Shutterstock

Posłuchaj
09:18 CZWORKA Stacja Kultura - slask 22.02.2021.mp3 Kulturalne wydarzenia na Śląsku - co oglądać, czego słuchać dokąd półść? (Stacja Kultura/Czwórka)

"Tango" w Sosnowcu

Teatr Zagłębia - podobnie jak inne sceny w Polsce - na czas pandemii przeniósł się do sieci, ale na spotkanie ze Sławomirem Mrożkiem, zaprasza także do własnej siedziby. Premiera "Tanga" w reżyserii Bogdana Cioska odbyła się 11 lat temu, ale spektakl - przez to, że podejmuje problematykę roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie - w żaden sposób nie "zestarzał się". - To jedna z najważniejszych realizacji w najnowszej historii sosnowieckiej sceny - opowiada Maciej Kędziora. - Spektakl oglądać można na VOD oraz - w weekend - na deskach teatru.

Klub Filmowy Ambasada

Klub Filmowy Ambasada to realizowany już od kilku lat wspólny projekt Polskiego Forum Edukacji Europejskiej (PFEE)oraz Kina Kosmos Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, od kilku lat. W czasie pandemii spotkania, pokazy i dyskusje odbywają w sieci. - W najbliższej odsłonie tego cyklu będzie można obejrzeć "Wstyd" w reżyserii Steve'a McQueena. Ten film, który opowiada o współczesnych związkach, pulsuje emocjami i jest przeznaczony wyłącznie dla dorosłej publiczności - zaznacza rozmówca Kasi Dydo. - Spotkanie i dyskucja odbędą się 25 lutego o 19:00. Rozmowę z Jakubem Dziewitem poprowadzą koordynatorki klubu Agnieszka Karpiel i Jessica Kufa.

Zobacz także:

Oddźwięki online

Lekkie i dowcipne miniatury Witolda Lutosławskiego, nieoczywisty powrót do korzeni symfonii Andrzeja Krzanowskiego oraz brzmieniowe poszukiwania Martyny Koseckiej złożą się na program lutowej odsłony cyklu "Oddźwięki. Nowa muzyka polska Sinfonia Varsovia wystąpi pod batutą Szymona Bywalca, partie solowe wykonają muzycy orkiestry: Radosław Soroka (klarnet) i Karol Krasiński (multiperkusja). Przed koncertem odbędzie się spotkanie z artystami, które poprowadzi Agata Kwiecińska. - To wszystko już od 27 lutego na profilu Orkiestry i w serwisie streamingowym - dodaje gość Czwórki.

Oddźwięki. Penderecki / Rydzewska / Morawski / Różycki / Sinfonia Varsovia

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (student katowickiej Filmówki, portal Filmawka.pl)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Galerie i muzea znów otwarte. Jakie wystawy zobaczymy na Śląsku?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 20:00
Od 1 lutego znów czynne są galerie i muzea. Pracownicy tych instytucji długo przygotowywali się do tego dnia i teraz zapraszają, by odwiedzać je już nie tylko wirtualnie, ale przede wszystkim osobiście.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Design to wojowanie o lepsze jutro - w każdej dziedzinie. W protetyce też

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:00
Projektanci dokładają wszelkich starań by poprawiać świat. Instytut Wzornictwa Przemysłowego od lat najmłodszych przedstawicieli tego zawodu zaprasza do konkursu. W tym roku zwyciężczynią okazała się Oliwia Otręba i jej projekt Cover Voronoi. 
rozwiń zwiń