Design to wojowanie o lepsze jutro - w każdej dziedzinie. W protetyce też

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 13:00
Projektanci dokładają wszelkich starań by poprawiać świat. Instytut Wzornictwa Przemysłowego od lat najmłodszych przedstawicieli tego zawodu zaprasza do konkursu. W tym roku zwyciężczynią okazała się Oliwia Otręba i jej projekt Cover Voronoi. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: REDPIXEL.PL/Shutterstock

Kamera 1200.jpg
"Pani Ka." - serial, w którym widz decyduje

Konkurs "Young Design" to pierwszy w Polsce program stypendialny dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa. Konkurs im Wandy Telakowskiej ma wskazać najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. 


Posłuchaj
14:31 czwórka stacja kultura 22.02.2021 design.mp3 "Young Design 2020 - młodzi projektanci wczoraj i dziś" - o wystawie pokonkursowej i zwycięskim projekcie (Stacja Kultura/Czwórka)

 

O projektantce Wandzie Telakowskiej mówiło się "wielka Wanda", "wojowniczka". Ona walczyła o piękno w każdym domu, położyła podwaliny pod rozwój polskiego wzornictwa przemysłowego. - Dziś młodzi designerzy to też wojownicy lepszego jutra, bo design to wojowanie o to, żeby rzeczy były nie tylko piękne, ale i służyły nam dobrze, poprawiały świat - mówi Aleksandra Pawelska z Działu Kreatywnego, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. - Wanda Telakowska rozpoczęła ten bój - dodaje.  - Dziś młodzi ludzie na rynku muszą walczyć. Mam nadzieję, że nasz konkurs pomaga im pokazać się światu, ale też potencjalnym inwestorom i ludziom biznesu, którzy są w stanie taki projekt wdrożyć, czy zaprosić projektanta na staż - dodaje. 

Konkurs organizowany jest od 13 lat. Mogą się do niego zgłosić studenci wzornictwa z całej Polski, a także absolwenci , którzy nie skończyli 30 lat. 

Protetyka i matematyka - Cover Voronoi

Laureatką konkursu została Oliwia Otręba, studentka ASP w Katowicach, która zaprezentowała elastyczna nakładkę na protezę kończyny dolnej - Cover Voronoi. Nakładka nie tylko osłania elementy protezy, lecz także nadaje kształt symulujący zdrową nogę, co jest szczególnie pożądane przez użytkowników w przypadku noszenia długich spodni. - Cover to okładka, Voronoi to nawiązanie do imienia ukraińskiego matematyka, od którego wziął się wzór na protezę - wyjaśnia autorka projektu. - Chciałam nawiązać wzorem do dość skomplikowanej technologii, w której to powstało. To był druk 3 D. Chciałam znaleźć odzwierciedlenie wzoru w technologii. 

Posłuchaj także:


selfie kobieta media społecznościowe social media 1200.jpg
Co trzeba zrobić, by zostać influencerem?

Laureatką konkursu Young Design 2020 została Oliwia Otręba, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, która...

Opublikowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego - Institute of Industrial Design Czwartek, 21 stycznia 2021

- Osłona nie tylko chroni część protezy, na której jest zamocowana, ale też oddaje kształt prawdziwej nogi. Pacjent lepiej się czuje nosząc taką nakładkę. Przez zastosowanie elastycznego materiału cała proteza zachowuje się bardzo naturalnie podczas chodzenia. Nie odznacza się pod spodniami - tłumaczy projektantka. 

Oliwia Otręba ze światem protetyki związała się już na drugim roku studiów. Wtedy jednym z jej zadań było zaprojektowanie protezy ręki, po którego wykonaniu zgłosiła się do niej jedna  firm protetycznych. - Design to wciąż coś nowego w protetyce. Wydaje mi się, że to że skupiamy się na pacjentach, na tym by czuli się jak najlepiej, daje dużą szansę na rozwój - ocenia. 

13 lat konkursu

Wystawa "Young Design 2020" zaprezentuje prace zgłoszone w tym roku do konkursu, ale też podsumuje 13 lat trwania konkursu. - Nasza wystawa zabierz nas też w przeszłość. Zobaczymy prace laureatów w poprzednich lat - zaprasza Aleksandra Pawelska. - Chcemy pokazać jak konkurs pomaga w rozwoju projektów i kariery - dodaje. 

Przedstawicielka Instytutu Wzornictwa Przemysłowego zdradza, że w tym roku wybór laureata był bardzo trudny i jury było mocno podzielone. Przypomina, że przyznało tez nagrodę specjalną, którą zdobył Wojciech Błaszczyk za projekt "Sonda" - głośnik inspirowany sputnikami. 

Dziś projektanci są młodzi, odważni, doświadczeni, bez kompleksów. Ma niegasnące wrażenie, że polski design rośnie i się rozwija Aleksandra Pawelska


W konkursie Young Design przyznano jeszcze jedną nagrodę - ufundowaną przez Partnera konkursu Agencja Rozwoju Przemysłu...

Opublikowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego - Institute of Industrial Design Czwartek, 21 stycznia 2021

Aleksandra Pawelska zapowiada również kolejną, wyjątkową odsłonę konkursu, poświęconą designowi przyszłości, związaną z obchodzonym właśnie Rokiem Stanisława Lema. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Aleksandra Pawelska (Dział Kreatywny, Instytut Wzornictwa Przemysłowego), Oliwia Otręba (ASP w Katowicach, laureatka konkursu)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 10.13

pj

Czytaj także

"Print Control" - w tym roku to królestwo ilustracji

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 12:28
Na rynku ukazał się 8. rocznik "Print Control". To podsumowanie dokonań polskich projektantów i grafików z ostatniego roku. Tym razem królują w nim ilustratorzy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Targi Sztuki Dostępnej. Kolekcjonowanie sztuki zacznij online

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 13:28
- Ta, trzecia edycja, Targów Sztuki Dostępnej odbywa się online - mówi Ewa Mierzejewska, jedna z organizatorek imprezy. - To świetny pretekst do rozpoczęcia kolekcjonowania sztuki - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesienna odsłona Wzorów - będzie diznajersko i bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 13:03
Wzory już na stałe wpisały się w warszawską mapę wydarzeń związanych z designem. Nie mogło ich też zabraknąć w tym roku. Anna Indulska zaprasza na targi i warsztaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pani Jurek - oświetliła wnętrza i wygrała

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 13:49
Malarka, Magda Jurek wygrała konkurs designerów, a wszystko dzięki znakomitym projektom inspirowanym dziełami Jana Tarasina, malarza przedmiotów, który zmienił je na znaki. Artystka odwróciła jego proces. 
rozwiń zwiń