Wystawy online - Londyn, Sydney, Sztokholm

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 21:50
Kwiaty w Londynie, samotność w erze hiperłączności w Sydney i fotograficzny pop-art w Sztokholmie. Jak co tydzień Ada Janiszewska opowiada o najciekawszych ekspozycjach, które możemy zwiedzać wirtualnie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Antonio Guillem

Londyńska Galeria HOFA prezentuje prace mistrza koloru Zhuang Hong YI, który powraca do galerii ze swoją indywidualną wystawą o tytule "Esencja". Prace stworzone przez artystę w trakcie pandemii, mają być refleksją dotyczącą obecnej sytuacji. Są rozważaniem nad życiem i mają symbolizować odrodzenie.


Posłuchaj
11:49 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 10.03.2021.mp3 Ada Janiszewska zaprasza na najciekawsze wystawy online (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Skoro jest mowa o odrodzeniu najlepiej pokażą to kwiaty i natura, bo przecież to ona zatacza koło i chiński artysta przedstawia wieczną, ciągłą zmienność za pomocą symboliki kwiatów i pięknych barw - mówi Ada Janiszewska. Jak możemy wyczytać w opisie na stronie galerii "Esencja" to jest abstrakcyjne, współczesne podejście do eskapizmu polegające nie na przyjemnych zajęciach, ale na przyjemności intymnego i subiektywnego spotkania z pięknem i kolorami natury.

HOFA/ Zhuang Hong Yi/Esencja


W Sydney Art Gallery NSW zaprasza na "Hyper-linked". Wystawa ma pokazać, że paradoksalnie, w erze hiperłączności, doświadczamy masowego rozłączenia. Zaprezentowano projekty siedmiu współczesnych australijskich artystów. Twórcy badają rolę jaką odgrywa internet w kształtowaniu naszego życia, sposobu w jaki się komunikujemy, dając świadectwo i hołd naszemu wizerunkowi, który wykreowaliśmy w przestrzeni sieci, a z którym się łączymy odpalając smartfona.

Czytaj także:


kandinsky pap 1200.jpg
Wassily Kandinsky. Malarstwo które można usłyszeć

- Ta wirtualna wystawa jest esejem, dialogiem z dziełami sztuki i nami odbiorcami. Można zobaczyć wirtualny esej o internecie, o grzybach, a także o kryzysie i łączności. Są to przemyślenia artystów na temat tego projektu - opowiada autorka cyklu "Galerie dookoła świata". - Jest również udostępniony performance "Home video home" jest to coś nietypowego, można powiedzieć nieco niepokojącego, ale na pewno bardzo dobrze zrealizowanego. Artysta chce zwrócić uwagę jak bardzo często jesteśmy zagubieni w tym wirtualnym świecie i jak często polegamy na tym, co w internecie się znajduje.


Źr./YouTube/Milesa Aldridge - "Święta Maryja, supermarekty, pocorn i fotografie od 1999 do 2020"

Muzeum Fotografiska w Sztokhomie zaprasza na wystawę fotografa Milesa Aldridge, "Święta Maryja, supermarekty, pocorn i fotografie od 1999 do 2020". Kadry brytyjskiego fotografa przypominają kadry filmowe, wyrwane z szerszej historii. - Takie można powiedzieć obrazy znane z żywych kolorów w  elegancko wystylizowanych zestawach, o niepokojącej, psychologicznej atmosferze - mówi Ada Janiszewska. - Fotograf mocno inspiruje się pop-artem, jasnymi kolorami i czarnym brytyjskim humorem. To jest nieodłączny element jego fotografii.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska 

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 10.17

aw

Czytaj także

Galerie dookoła świata: selfie Muncha i klejnoty w Amsterdamie

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:00
- Nie trzeba jechać do Rosji, by poznać historię i skarby tego kraju. Rosyjskie klejnoty prezentowane są teraz w Holandii, w amsterdamskim oddziale Ermitażu - namawia Ada Janiszewska, autorka cyklu "Galerie dookoła świata".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie - swetry, koronawirus i portrety

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 13:16
Kultowe swetry, wzory wprost ze Skandynawii, 5 maleńkich portretów czasów zamknięcia i produkcje artystyczne czasów koronawirusa - sprawdź, co serwują światowe galerie. 
rozwiń zwiń