Miasto fotogeniczne. Gdynia zaprasza na Open House 2021

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 14:00
Gdynia jest jedynym miastem w Polsce, które w 2019 roku znalazło się w gronie najlepszych miejsc do życia na świecie. - To nasze polskie San Marino. Monako, albo Andora - mówi Michał Miegoń z biura festiwalowego Open House Gdynia.  
Gdynia
GdyniaFoto: Mike Mareen/Shutterstock.com

Gdynia to miasto wielu architektonicznych oblicz. Mamy tu styl zakopiański, modernizm, klasycyzm i koncepcję miasta-ogrodu Michał Miegoń

Odbywająca się już od sześciu lat impreza stanowi część́ międzynarodowego festiwalu architektury otwierającego drzwi do przestrzeni zachwycających, intrygujących, zaskakujących. W czasie Open House Gdynia zwiedzający mają okazję odwiedzić miejsca niedostępne na co dzień: instytucje, pracownie, prywatne wnętrza mieszkalne czy zaplecza codziennych aktywności. Open House Gdynia definiuje architekturę poprzez jej mieszkańców oraz otwiera odbiorcę na zupełnie nowe doznania podczas odwiedzania kolejnych punktów festiwalu. - W tym roku będą to m.in. słynne zakłady fotograficzne, po których oprowadzi nas znakomity przewodnik Arek Brzęczek - zapowiada kuratorka Diana Lenart. 

Posłuchaj
12:12 CZWÓRKA Stacja Kultura - festiwal gdynia 19.05.2021.mp3 Open House Gdynia 2021 - co w programie festiwalu? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Legenda "białych domów", znany na całym świecie gdyński modernizm oraz miejsca mniej znane, a jak najbardziej godne uwagi są na celowniku naszego festiwalu Diana Lenart

Siódma edycja festiwalu architektury Open House Gdynia odbędzie się̨ w ostatni weekend maja pod hasłem "Foto!". - Od kilku lat nasze miasto znajduje się w czołówce najbardziej fotogenicznych miast. To zachęciło nas, by w tym roku skupić się na tej formie artystycznego wyrazu . Zaprezentujemy m.in. dorobek artystyczny najbardziej cenionych lokalnych fotografów, jak i twórczość́ amatorów u progu kariery - opowiada Michał Miegoń. - Na początek jednak zapraszamy do tajemniczego schronu przeciwlotniczego w dzielnicy Grabówek, w którym odbędą się koncert i warsztaty robienia zdjęć w kompletnej ciemności. 

Posłuchaj także:

Odbiorcy festiwalu będą̨ mieli też okazję spojrzeć́ na Gdynię z perspektywy doskonałych kadrów oraz dokumentować́ detale modernistyczne podczas eksperckich spacerów z wybitnymi fotografami i przewodnikami. Poznają także najstarsze gdyńskie zakłady fotograficzne oraz pracę tych, którzy od wielu pokoleń dokumentują życie gdynian.

Gdynia / Witomino / Open House Air / Gdynia Kulturalna

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Diana Lenart (kuratorka), Michał Miegoń (PR Open House Gdynia)

Data emisji: 19.05.2021

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

"Architektura Polski 1945-1989". Obiektywnie o projektowaniu w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 12:56
- Architektura z przełomu lat 1945-1989 brzydko się starzeje. Myślę, że to jeden z powodów jej negatywnego odbioru przez następne pokolenia - mówiła Anna Cymer historyczka, popularyzatorka kultury, dziennikarka, autorka książki o polskiej architekturze z czasów PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzielnicowy patriotyzm - poznaj warszawskie osiedla

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:42
- Ideą "dzielnicowego patriotyzmu" jest to, żeby przybliżyć mieszkańcom historię różnych warszawskich osiedli, które powstawały przez kilkadziesiąt lat - mówi Grzegorz Mika, architekt i varsavianista. 
rozwiń zwiń