Short Waves Festival - w realu, w internecie, w... lustrze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2021 17:19
14 czerwca startuje 13. Short Waves Festival - Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. - W tym roku zapraszamy na hybrydową formułę, dzięki temu spotkamy się z widzami w Poznaniu, ale mamy też program dla widzów z całej Polski - mówi Emilia Mazik, dyrektor wydarzenia. 
Short Waves Festival
Short Waves FestivalFoto: mat. pras.

Śniegu już nigdy nie będzie_małe .jpg
Weekend w kinie. Co warto zobaczyć?

- Miniony rok, trudny, pandemiczny, nauczył nas dużo, przede wszystkim tego, że wszystko może się wydarzyć, także przeskok branży do internetu - mówi gość Kasi Dydo. - W tym roku zapraszamy w Poznaniu na 73 wydarzenia, na których zaprezentujemy 250 filmów. Także z domu można oglądać fajny, głęboki przekrój filmów z naszego festiwalu - będzie ich około 120. Ta platforma internetowa przygotowana jest z trzema europejskimi festiwalami filmowymi, z Austrii, Holandii i Niemiec - dodaje. 


Posłuchaj
15:28 czwórka stacja kultura 07.06.2021.mp3 Short Waves Festival - o wydarzeniu opowiada Emilia Mazik (Stacja Kultura/Czwórka)

Hasłem tegorocznego festiwalu jest "Mirror Mirror". - Dla mnie bezpośrednią inspiracją do tego hasła był Zoom, na którym spędzamy długie godziny, ale też nieustająco się sobie przyglądamy - mówi Emilia Mazik. - To takie przeglądanie się w cyfrowym lustrze - dodaje. 

Dyrektor wydarzenia podkreśla, że program online też jest swego rodzaju odbiciem, choć nie jeden do jednego, poznańskiego programu imprezy. - Chcieliśmy go bardzo świadomie skonstruować. Pokazać, co się dzieje w sieci, jak siebie postrzegamy w internecie - opowiada i poleca szczególnie dwa 90-minutowe programy online. - Jeden z nich to Queer Shorts - stworzony przez chęć prezentacji wszystkich kolorów tęczy, mocnych postaci w filmie. Drugi to Konkurs Polskich Filmów Eksperymentalnych - to jedyna sekcja konkursowa festiwalu, która będzie dostępna online. Każdy z tych filmów to osobny mikrokosmos - dodaje. 

W Poznaniu festiwal opanuje 20 lokacji. Zgodnie z programem pierwszym wydarzeniem imprezy będzie Fokus Mirror Mirror, ale prawdziwe otwarcie to Kino Forma: Empty Cloud. - To wydarzenie audiowizualne w poznańskim Pawilonie, miejscu otwartym na rozliczne wydarzenia - mówi gość Czwórki. - Będzie to live act Franka Bretschneidera, giganta muzyki elektronicznej - dodaje. 

W tym roku przyszedł też czas na Austrię. To kinematografię tego kraju poznany podczas 13. odsłony Short Waves Festival. - Udało nam się nawiązać bardzo fajną współpracę z największym festiwalem filmowym w Austrii - Diagonale - zdradza Emilia Mazik. - Jego dyrektor zaprogramował dla nas dwa pokazy: kino eksperymentalne i świeżą, soczystą selekcję kina austriackiego, tego, co najlepsze w tym kraju - dodaje. 

Stałym widzom festiwalu znana jest też nazwa Spotlights. - W tej sekcji rzucamy światło na ciekawe osoby, zjawiska, które jeszcze nie są w pełni widzom znane - wyjaśnia dyrektor festiwalu. - W tym roku mamy 4 spotlighty: DAN.CIN.LAB - projekty łączące taniec i film; dwie retrospektywy: Piotra Bosackiego i Laurynasa Bareišy, litewskiego twórcy, bardzo uznanego; i Kino Rebelde - to hiszpańska oficyna, kino buntownicze z mocno rebelianckim zacięciem.

Podczas Short Waves Festival nie zabraknie filmów zaangażowanych społecznie. W tym roku tematem jest tu "solidarność". Podczas pokazów specjalnych pt."Four Perspectives" zobaczymy filmy o prawach kobiet, migrantów, prawach pracowniczych czy solidarności międzypokoleniowej. 

Fanom wydarzenia nie trzeba przypominać, że poznański festiwal znany jest ze sprzedaży "biletów w ciemno". Chętni do wzięcia udziału w wydarzeniu "Random Garden Cinema" kupują wejściówki na konkretny termin - o miejscu i wyświetlanym filmie dowiadują się w dniu projekcji, która odbędzie się w jednym z poznańskich prywatnych ogrodów.

Festiwal potrwa od 14 do 20 czerwca. Czwórka objęła patronat nad tym wydarzeniem.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Emilia Mazik (dyrektor festiwalu)

Data emisji: 07.06.2021

Godzina emisji: 11.14

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka KULTURA FILM

Czytaj także

Zabytkomania. Smaki sprzed lat na filmowym stole

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:48
Tegoroczna odsłona konkursu pod hasłem "Zabytkomania - przepis na dziedzictwo" zabiera nas w podróż pełną dawnych smaków, tradycji kultywowanych przy wspólnym stole.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Short Waves Festiwal 2021. Kino w lustrzanym odbiciu

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 12:45
"Mirror, Mirror" - hasło tegorocznej odsłony festiwalu - nawiązuje do nowej formuły przeglądu, który podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie się w wersji hybrydowej. - Dajemy ludziom dostęp do kultury na świeżym powietrzu, w kinach i online - mówi rzecznik prasowy imprezy Karolina Sienkiewicz.
rozwiń zwiń