Marcin Kusy: "Lato z Radiem" to marka Jedynki. Najbardziej popularna audycja w letnim eterze

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 13:43
"Lato z Radiem" obchodzi w tym roku 50. urodziny. Program 1 Polskiego Radia z tej okazji przygotował szereg atrakcji, które pozwolą wspólnie ze słuchaczami świętować ten wyjątkowy jubileusz. 
Marcin Kusy
Marcin KusyFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Lato z radiem_ok.jpg
"Lato z Radiem" 2021

Posłuchaj
06:09 czwórka stacja kultura 02.07.2021.mp3 Marcin Kusy, dyrektor radiowej Jedynki, opowiada o atrakcjach jubileuszowej odsłony "Lata z Radiem" (Czwórka/Stacja Kultura)
"Lato z Radiem" to legendarna, kultowa audycja. Kasi Dydo jednoznacznie kojarzy się z wakacjami u babci, z zapachem przygotowywanych przez nią potraw. - W kuchni stało małe radyjko z antenką, w nim pobrzmiewała "Polka Dziadek" - wspomina.

- Ja mam podobne wspomnienia z wakacji u babci, ale i w moim domu stało małe radyjko, które zabieraliśmy nad Zalew Zemborzycki. Pochodzę z Lublina i to było główne miejsce plażowania - opowiada Marcin Kusy, dyrektor Programu 1 Polskiego Radia. - Głosy Zygmunta Chajzera, Romka Czejarka czy Tadeusza Sznuka pamiętam doskonale, mógłbym tak długo wymieniać nazwiska naszych dziennikarzy. Muszę powiedzieć, że te historie i wspomnienia mnożą się, podobne mają nasi słuchacze. "Lato z Radiem" to marka Jedynki, ale chyba też najbardziej popularna audycja w letnim eterze - podkreśla. 

"Lato z Radiem" to marka nobliwa i żwawa. Ta pięćdziesiątka to domknięcie półwiecza, ale i trampolina do skoku w przyszłość Marcin Kusy

Od 50 lat "Lato z Radiem" łączy i wychowuje pokolenia. W tym roku, jak zwykle, nie zabraknie go w przeróżnych zakątkach Polski. - Trwa trasa reporterska i odbywają się spotkania ze słuchaczami - mówi gość Kasi Dydo. - Przez ostatni czas radiowcom bardzo brakowało tego kontaktu z publicznością. Na koncertach jeszcze się nie spotkamy, przynajmniej nie w lipcu, może w sierpniu, ale to niespodzianka - zdradza. 

W tym roku trwa też "Turystyczna lista przebojów". W tym cyklu pokazywane są intrygujące miejsca z całego kraju. - Korzystamy przede wszystkim z podpowiedzi słuchaczy, gdzie pojechać - zdradza Marcin Kusy. - Te wyjazdy wiążą się z wieloma wyzwaniami dla naszych reporterów. Latamy balonem, uczymy się szermierki czy powożenia - wymienia. 

Czytaj także:

"Lato z Radiem" spotkamy też w drodze. - Jeździmy rowerem, penetrujemy trasy motocyklowe. Patryk Kuniszewicz i Patryk Michalski przemierzają Polskę, pokazując najwspanialsze trasy widokowe, ale i te świetnie przygotowane techniczne - wyjaśnia gość Czwórki.  

Jak zwykle nie brakuje prezentów dla słuchaczy. W tym roku maskotką "Lata z Radiem" jest bocian. Można go zdobyć w konkursach kultowej audycji. Teatr Polskiego Radia specjalnie na Jedynkowe wakacje 2021 nagrał słuchowisko sensacyjne - uniwersalne, ale z dreszczykiem emocji: "Klub wielbicieli Agaty Ch."

- Mamy też koncerty, które rejestrujemy w nietypowych miejscach. Cleo wystąpiła na tle panoramy Tatr, a później zaprosiliśmy na spotkanie dwóch dam piosenki Maryli Rodowicz i Heleny Vondráčkovej na Zamku Książ - zaprasza dyrektor Jedynki.


Dla pasjonatów muzyki Jedynka przygotowała dwa wyjątkowe wydawnictwa: winylową płytę oraz pięciopłytowy boks, czyli "Pięć dekad Lata z Radiem". - Na tym drugim są kolorowe lata 70., elektroniczne 80., odnotowaliśmy powrót gitar w latach 90. i szalony eklektyzm XXI wieku. Wszystkie te utwory znamy z naszej anteny - opowiada Marcin Kusy. - Winyl wydaliśmy po raz pierwszy w historii "Lata z Radiem",  to tylko 1000 limitowanych egzemplarzy. 


***

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00 - 12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lata z Radiem".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Kusy (Dyrektor Programu Pierwszego Polskiego Radia)

Data emisji: 02.07.2021

Godzina emisji: 10.15

pj


Czytaj także

Kasia Lins z płytą "Moja wina". Ten krążek jest "bardziej" niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 15:22
Kasia Lins zapowiada nowy album "Moja wina", następcę świetnie przyjętego debiutu "Wiersz ostatni" z 2018 roku. Już teraz można posłuchać pierwszego singla "Rób tak dalej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupa "Hai". Między rockiem a poezją

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 22:01
"Hai" oznacza określenia "organiczny, żywy". - Taki też jest ten projekt - opowiadał wokalista i gitarzysta, a także twórca grupy Eddie.
rozwiń zwiń