Fotografia architektury - jak uzyskać dobry efekt?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 12:40
Nasze telefony w wakacje zapełniają się zdjęciami. Fotografujemy nie tylko naturę, ale również architekturę, która może stanowić doskonałe tło dla uchwycenia rodzinnej wycieczki. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/MinekPSC


W wakacje wielu z nas łączy wypoczynek ze zwiedzaniem. W poszukiwaniu ciekawych miejsc i ujęć fotografujemy również obiekty, które napotykamy w podróży. Zdjęcia architektury nie należą jednak do łatwych. Często mamy w nich problem z perspektywą budynków, które wyglądają jakby się pochylały.


Posłuchaj
04:22 Czwórka/Stacja Kultura fotografia architektury 23.08.2021.mp3 Fotograf architektury Mariusz Majewski opowiada o aplikacjach do obróbki zdjęć (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Można takie fotografie skorygować za pomocą aplikacji. Kilka z nich pomoże w uzyskaniu dobrego efektu i wyprostuje perspektywę budynku - mówi fotograf architektury Mariusz Majewski. - Zastosowanie aplikacji spowoduje, że budynek będzie prosty, tak jak go widzi ludzkie oko.


shutterstock fotograf smartfon telefon 1200.jpg
Fotki z wakacji - Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem?

Zobacz także:

Dzięki dostępnym aplikacjom możemy podrasować zdjęcia, dokonać korekty ekspozycji, ale również usuwać z kadru drobne elementy takie jak kable, fragmenty linii energetycznych czy inne przeszkadzające nam szczegóły.

- Polecam architekturę fotografować wczesną wiosną w kwietniu, dlatego, że budynki są wtedy najlepiej wyeksponowane. Nie ma zbyt dużo zieleni, budynki nie są zasłonięte przez drzewa, dzień jest już w miarę długi. To najlepszy moment, żeby fotografować architekturę - tłumaczy specjalista. - Różne są podejścia do fotografowania architektury. Ja staram się, żeby zdjęcie budynku było jak najbardziej autentyczne i naturalne. Nie upiększam zrobionych przez siebie fotografii.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 10.40


aw


Czytaj także

Miesiąc Fotografii w Krakowie 2021

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 23:30
28 maja po raz 19. startuje Miesiąc Fotografii w Krakowie. Jak podkreślają organizatorzy, formuła tegorocznej edycji będzie pod każdym względem otwarta: na nowe formy prezentacji, nową publiczność i nowe tematy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkurs "Pamięć »W« kadrze" - upamiętnij Powstanie Warszawskie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 14:25
- Jest to konkurs dla wszystkich, którzy chcieliby włączyć się w obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - mówi Michał Komuda z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Myślę, że najbliższy będzie ludziom, którzy lubią się wyrażać przez fotografię. Jest to o tyle fajne, że nie trzeba mieć profesjonalnego aparatu. Wystarczy, że zrobimy zdjęcie sprzętem, jaki mamy.
rozwiń zwiń