Oko w oko z modelem. Tak fotografuje się przyrodę

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 17:00
Każdy wielbiciel przyrody chciałby jak najdłużej zachować w pamięci chwile spędzone na wyprawach terenowych i obserwacjach. Jak uwiecznić je na zdjęciu? 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Lucky Business

W fotografii dzikiej przyrody model ucieka, więc trzeba się dobrze ukryć, czasami nawet podczołgać. Najlepiej takie zdjęcia robić w trakcie "złotej godziny", czyli tuż po wschodzie słońca Mateusz Piesiak


Fotograf dzikiej natury - Mateusz Piesiak - zdradza, że najlepsze zdjęcia zwierząt wychodzą, kiedy obiektyw znajduje się idealnie na wysokości oczu naszego modela. - Kiedy chcemy uwiecznić małego ptaka, który chodzi po ziemi, najlepiej zrobić to w pozycji leżącej. Kiedy zbliżymy się do jego poziomu, zdjęcie uzyska odpowiednią głębię. Tło się oddali i rozmyje, co da interesujący efekt - tłumaczy. 


Posłuchaj
04:44 CZWÓRKA Stacja Kultura - kultura natury 12.05.2021.mp3 Kultura natury - jak fotografować zwierzęta? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Przyroda jest nieprzewidywalna, dlatego warto poznać zwyczaje zwierząt. Myszołów przed odlotem korzysta z toalety. To jest dobry moment, żeby zacząć go fotografować, bo za chwilę wzbije się w przestworza Mateusz Piesiak


Fotografowanie zwierząt w naturze wymaga nie tylko "dobrego oka", ale też cierpliwości. - Najdłużej zdarzyło mi się czekać w jednym miejscu 18 godzin. To była wyprawa na żurawie, która wymagała przeczekania całej nocy na środku stawu - wspomina Mateusz Piesiak. - Praktycznie nie zmrużyłem wtedy oka i mimo że robiłem wcześniej rozeznanie, akurat tego dnia ptaki postanowiły usiąść w nieco innym miejscu. Zburzyło to kompozycję i nie byłem zadowolony z efektów mojej pracy. 


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Mateusz Piesiak (@mpwildlife)

Posłuchaj także:

Do fotografowania zwierząt przydaje się obiektyw o ogniskowej 300 lub 400 mm oraz strój maskujący: coś zielonego, co pozwoli rozmyć sylwetkę człowieka Mateusz Piesiak


Gość Czwórki dwukrotnie został nagrodzony w prestiżowym konkursie Wildlife Photographer of the Year. Najpierw - w 2011 roku otrzymał tytuł Young Wildlife Photographer of the Year za zdjęcie ostrygojadów brunatnych sfotografowanych na plaży Long Island w Nowym Jorku. W 2013 ponownie otrzymał nagrodę główną - tym razem w kategorii 15-17 lat - za zdjęcie sowy uszatki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Mateusz Piesiak (@mpwildlife)


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 11.40

kul

Czytaj także

Czekamy na "Więcej zieleni"! Drzewa, krzewy i woda w projektach Aliny Scholtz

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 08:47
Muzea otworzyły drzwi dla zwiedzających i już planują kolejne ekspozycje. Muzeum Woli chce nas zabrać w świat miejskiej zieleni, za sprawą projektów Aliny Scholtz, architektki krajobrazu, która prace w różnych dzielnicach Warszawy rozpoczęła jeszcze przed wojną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kompost. "Cmentarzysko roślin, na którym rodzi się życie"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 14:50
Dla Diany Lelonek kompost to cmentarzysko roślin, a zarazem niezwykle żyzne miejsce powstawania nowego życia. Prace artystki prezentuje teraz Galeria Arsenał w Białymstoku.
rozwiń zwiń