X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Maria na muralu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 17:35
W Warszawie powstał mural przedstawiający Marię Skłodowską-Curie. Organizatorki przedsięwzięcie tłumaczą, że komiksowa estetyka ma zainteresować młodzież postacią noblistki.
Audio

Rok 2011 będzie rokiem Marii Curie-Skłodowskiej – zdecydował Sejm. Z tej okazji w Warszawie powstał przedstawiający noblistkę okolicznościowy mural. – Przede wszystkim na muralu widzimy Marię Skłodowską-Curie, a nie Curie-Skłodowską. Ważne jest, aby podkreślać, że była Polką, a przede wszystkim warszawianką – podkreślają Aleksandra Łuczak z Good Looking Studio oraz Katarzyna Ratajczak z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Autorki muralowego przedsięwzięcia tłumaczą, że przyświecał im zamysł uczynienia noblistki postacią bliską, taką, z którą młodzi ludzie mogliby się identyfikować i z której mogliby być dumni. – Maria jest pokazana w nieco odjechany sposób, bo taki styl preferują artyści z Good Looking Studio – tłumaczy Aleksandra Łuczak. – Chcemy dotrzeć do młodych ludzi i pokazać im w popartowy, komiksowy sposób sylwetkę Marii – dodaje.

Według gości „Stacji Kultura”, Maria Skłodowska-Curie jest również ikoną feminizmu. Jak podkreślają, kobieta-naukowiec sto lat temu musiała walczyć o miejsce w męskim świecie. – Była pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie, pierwszą i jedyną podwójną noblistką. Była wojowniczką – podkreślają Aleksandra Łuczak i Katarzyna Ratajczak.

Warszawski mural jest wyjątkowy nie tylko ze względu na temat, ale również na formę: to mural 3D. – Niewiele jest w mieście takich prac. Chcieliśmy wykorzystać infrastrukturę budynku biblioteki miejskiej przy ulicy Lipowej 3. Rynny pomalowaliśmy na mocno fosforyzujące kolory. Jeśli popatrzy się z odpowiedniej odległości, ma się wrażenie, że w probówki, którą trzyma Maria, na rynnę wylewała się jaskrawa ciecz.

ŁSz

Więcej w rozmowie z gośćmi „Stacji Kultura”. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

2011 rokiem Skłodowskiej-Curie i Heweliusza

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 20:59
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu poparła projekty dwóch uchwał w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie i Jana Heweliusza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamienice, które przetrwały wojnę (zobacz film i zdjęcia)

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 09:00
- W tym mieście kamienica pamiętająca dawne czasy to skarb - twierdzi Michał Nogaś i zachęca, nie tylko mieszkańców stolicy, do przeczytania książki "Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzięli na warsztat dachy Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2010 17:00
Do końca pierwszego tygodnia stycznia w ramach Festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będzie można oglądać wystawę podsumowującą dwuletnią działalność "Pracowni Design".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzięli na warsztat dachy Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 09:40
W ramach Festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej można oglądać wystawę podsumowującą dwuletnią działalność "Pracowni Design".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Każdy może pomalować kubek

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2010 13:03
Jest wiele bardzo prostych technik, które nie wymagają żadnych umiejętności, a ich nauka trwa chwilę – wyjaśnia Joanna Jagusiak z pracowni „Made By You Sam pomaluj ceramikę”.
rozwiń zwiń