"Dobrze się kłamie". Jak film znalazł swoje życie teatralne

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 13:02
Paolo Genovese w 2016 roku wyreżyserował film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". Powstał przebój, który doczekał się swojej francuskiej, niemieckiej i polskiej wersji. Marcin Hycnar tę filmową opowieść przeniósł na deski teatru. 
Z obsadą Dobrze się kłamie możemy spędzić sylwestrowy wieczór
Z obsadą "Dobrze się kłamie" możemy spędzić sylwestrowy wieczórFoto: mat.pras.

Zdaniem Kasi Dydo warto od czasu do czasu przypomnieć powiedzenie "kłamstwo ma krótkie nogi". Tu świetnie sprawdzi się spektakl "Dobrze się kłamie" - to teatralna adaptacja filmowego scenariusza

- Myślę, że w dzisiejszych czasach każdy z nas trochę prowadzi podwójne życie. Czasem jest to związane z niecnymi zamiarami i ukrywaniem przed najbliższymi czy społeczeństwem swojej prawdziwej natury. Czasem to po prostu wynika z tego, że pełnimy jakieś role społeczne, zawodowo sprawujemy jakieś funkcje - mówi Marcin Hycnar, reżyser i aktor. - Nasz telefon dużo więcej wie o nas, jakimi naprawdę jesteśmy ludźmi, o tym, co nam doskwiera, co nas boli, co nas ekscytuje. I o tym m.in. jest nasze przedstawienie - dodaje. 

Film do teatru

Film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" pokochała cała Europa. Francja, Niemcy i Polska stworzyły własne ekranizacje włoskiej historii. Marcin Hycnar i dobrany przez niego zespół aktorów udowadniają, że to perfekcyjny scenariusz na teatralną scenę. - Ten film wydaje się wręcz idealnym scenariuszem dla teatru. Jedność miejsca i czasu akcji sprawiają, że bardzo łatwo opowiedzieć to w języku teatralnym podczas jednego wieczoru w postaci spektaklu - mówi reżyser. - Walorem tego scenariusza filmowego są bardzo krwiste, zróżnicowane postaci, wartkie, dowcipne dialogi, a sama konwencja komedii, utrzymana w ironicznym, dowcipnym, inteligentnym sosie, podszyta jest głębszą refleksją o naszej naturze - dodaje. 

Marcin Hycnar zwraca uwagę na wyjątkowość teatru i jego pewną przewagę nad filmem. Na ekranie dominują wizja reżysera, koncepcja montażysty. W teatrze zaś to my jako widzowie decydujemy, co oglądamy. - W teatrze mamy plan ogólny i to od każdego widza zależy, gdzie skieruje wzrok, jak sobie tę historię zmontuje - wyjaśnia. - To widz wybiera bohatera, którego będzie miał "na celowniku", z kim spędzi ten wieczór. 

Nie bez znaczenia dla spektaklu "Dobrze się kłamie", który w najbliższych dniach możemy oglądać na deskach Małej Warszawy i Sceny Relax, jest adaptacja włoskiego tekstu. - Pracował nad nią Bartosz Wierzbięta, który dodał bardzo wiele współczesnego, żywego humoru, dowcipu - podkreśla gość Kasi Dydo. - Pierwsze reakcje ludzi świadczą o tym, że doceniają tę realizację i nieźle się przy niej bawią, mimo że wiedzą, jak rzecz się skończy - dodaje. 


Posłuchaj
10:53 czwórka stacja kultura 28.12.2021.mp3 Marcin Hycnar opowiada o spektaklu teatralnym "Dobrze się kłamie" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Komu "Dobrze się kłamie"?

Spektakl opowiada o wieczorze, wspólnej kolacji wieloletnich, oddanych przyjaciół. - Mamy siedmioro bohaterów. Są tu trzy pary i jeden gość solo, bo jego partnerka nie dotarła na to przyjęcie - snuje historię Marcin Hycnar. - Pani domu wpada na pomysł, żeby sprawdzić, czy jesteśmy tak wypróbowanymi przyjaciółmi, czy wiemy o sobie wszystko, czy ufamy sobie i nie mamy przed sobą tajemnic. Proponuje grę, która polega na tym, że bohaterowie wyciągają telefony i kładą je na stole. Ustalają, że każdy SMS czy mail będzie odczytywany na głos, a każde połączenie będzie odebrane, a rozmowa będzie prowadzona przez urządzenie głośnomówiące - dodaje. 

Pozornie wydaje się, że między przyjaciółmi nic nie powinno się wydarzyć, przecież znają się bardzo dobrze. Jednak gdy każdy zostaje poddany tej próbie, sekrety i tajemnice bohaterów wychodzą na światło dzienne. Czeka na nas wiele zaskakujących zwrotów akcji.

"Dobrze się kłamie" to też doskonała propozycja na pożegnanie starego roku. W sylwestrowej obsadzie spektaklu zobaczymy: Katarzynę Kwiatkowską, Martę Ścisłowicz, Olgę Bołądź, Przemysława Sadowskiego, Marcina Perchucia, Szymona Bobrowskiego i Marcina Hycnara.

Ta konstelacja gwiazd polskiej sceny gwarantuje udany wieczór. 


Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez SCENA RELAX (@scenarelax)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marcin Hycnar (aktor, reżyser)

Data emisji: 28.12.2021

Godzina emisji: 10.17

pj

Czytaj także

Splendory 2021 rozdane - wśród laureatów debiutanci

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 14:30
Teatr Polskiego Radia wręczył swoje najważniejsze laury, czyli nagrody Wielkiego Splendora. Od 1988 roku otrzymują ją wybitni twórcy teatru radiowego, a także artyści debiutujący w premierowych spektaklach i słuchowiskach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Inteligenci" w teatrze. Kim dziś są?

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 13:22
Jeśli ktoś jeszcze nie ma planów na sylwestrowy wieczór, to może wybrać się na spektakl "Inteligenci" na scenie Spektaklove w Małej Warszawie. Autorem tej sztuki jest Marek Modzelewski, dramaturg, ale też praktykujący lekarz.
rozwiń zwiń