Script Fiesta - czas dobrych scenariuszy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 12:55
31 marca rozpocznie się jubileuszowa, 10. odsłona Script Fiesty, czyli jedynego w Polsce festiwalu scenarzystów. W programie nie zabraknie podsumowań, stałych punktów, ale też nowości. 
Jak literaci mogą pomóc filmowcom? O tym mówimy w Czwórce (zdjęcie ilustracyjne)
Jak literaci mogą pomóc filmowcom? O tym mówimy w Czwórce (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Fabio Pagani/Shutterstock.com

Scenariusz i możliwości kina

Specjalistów od pisania scenariuszy trudno nie zapytać o ostatni dobry scenariusz, na podstawie którego zrobiono film, który oglądali. Takie pytanie swoim gościom zadała Kasia Dydo. - Ostatnio nadrabiałem zaległości w filmach. Obejrzałem "Obiecującą. Młodą. Kobietę" w reżyserii i na podstawie scenariusza Emerald Fennell. To znakomity przykład scenariusza oryginalnego, świeżego spojrzenia na kino gatunkowe, gdzie miks różnego rodzaju tropów gatunkowych jest idealnie podany. Widz ma tu prawo i szansę zanurzyć się w historię i być w niej zmylony - mówi Przemysław Glajzner, dyrektor artystyczny Script Fiesty. - Przypominam, że Emerald Fennell jest też współscenarzystką serialu "Obsesja Eve" - dodaje.

Malwina Czajka, dyrektorka artystyczna imprezy zwraca uwagę na obraz "Sound of metal". - To trudny, doskonały scenariusz, który wykorzystuje dzisiejsze możliwości filmowe - podkreśla. - Oczywiście nie ma jednej recepty na dobry scenariusz. W zależności od gatunku na różne rzeczy się zwraca uwagę, inne są potrzeby. Na pewno nasi jurorzy patrzą na to, by scenariusz był przestrzenią literacką, która wykorzystuje wszystkie możliwości świata filmu i języka filmu - dodaje. 

10 lat Script Fiesty

Bardzo długo mówiło się, że w Polsce nie ma dobrych scenarzystów, nie ma dobrych scenariuszy. - Po 10 latach to się zmieniło. Myślę, że Script Fiesta odcisnęła bardzo duże piętno na branży scenarzystów i scenarzystek - podkreśla Przemysław Glajzner. - My widzimy, jak ta branża rośnie. Podejmujemy też swoje wyzwania: chcemy, by przestrzeń scenariuszowa była w Polsce doceniana i wskazywana jako istotna w świecie filmu - dodaje. 

Dyrektorzy artystyczni podkreślają, że jubileusz dziesięciolecia imprezy jest momentem szczególnym, bo skłania do podsumowań, ale też otwiera na nowe, pozwala wprowadzać nowe elementy, które są wyznacznikiem współczesnych trendów w scenariopisarstwie.


Posłuchaj
15:11 czwórka stacja kultura 25.01.2022.mp3 O Script Fieście opowiadają jej dyrektorzy artystyczni (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Scenarzysta i producent, czyli market scenariuszowy

Do startu Script Fiesty zostało jeszcze sporo czasu, ale warto pamiętać, że tylko do 28 lutego można zgłaszać pomysły na market scenariuszowy, czyli Pitch Fiestę. 

- To flagowe wydarzenie Script Fiesty, które zapoczątkowała Agnieszka Kruk wieloletnia dyrektorka festiwalu - przypomina Malwina Czajka. - Market to taka przestrzeń, do której można zgłaszać się online i prezentować swoje 3-4-minutowe prezentacje pomysłów na scenariusz. Z drugiej strony zgłaszają się też do nas producenci, którzy informują, czego potrzebują, czego szukają. Market służy spotkaniu tych dwóch stron - dodaje.

Podczas Pitch Fiesty odbywają się rozmowy scenarzystów i producentów. - Wiemy o takich, których efektem są umowy na całe projekty i produkcje - zachęcają dyrektorzy festiwalu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Script Fiesta (@scriptfiesta)

 

Wyjątkowym punktem tegorocznej odsłony Script Fiesty jest konkurs na najlepszy scenariusz polskiego filmu fabularnego. Kapituła konkursu złożona z cenionych reżyserów, scenarzystów i pisarzy pod przewodnictwem Agnieszki Holland już pracuje nad shortlistą złożoną z pięciu najlepszych produkcji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Malwina Czajka i Przemysław Glajzner (dyrektorzy artystyczni Script Fiesty)

Data emisji: 25.01.2022

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Film dokumentalny musi być pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 18:20
- Film dokumentalny nie musi być najlepszy - mówi Barbara Pawłowska, reporterka, reżyserka dokumentów. - Ważne, żeby mój film był inny, żeby miał inne spojrzenia, żebym była pierwsza, żeby nikt jeszcze tego nie zrobił - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na te filmy czekamy w 2022. A co oglądamy już?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:23
"Batman", "Avatar 2" czy "Doctor Strange" to filmy, które będą miały swoją premierę w 2022 roku. Musimy na nie jeszcze chwilę zaczekać, a na ekranach już dziś możemy oglądać: "King's Man: Pierwsza Misja" czy "Jak pokochałam gangstera". 
rozwiń zwiń