Film dokumentalny musi być pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 18:20
- Film dokumentalny nie musi być najlepszy - mówi Barbara Pawłowska, reporterka, reżyserka dokumentów. - Ważne, żeby mój film był inny, żeby miał inne spojrzenia, żebym była pierwsza, żeby nikt jeszcze tego nie zrobił - dodaje.
Audio
  • Barbara Pawłowska reporterka, reżyserka filmów dokumentalnych podpowiada jak napisać scenariusz dokumentu (Stacja Kultura/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: gagnonm1993/Pixabay.com

Podczas wydarzenia Script Fiesta odbył się dwugodzinny wykład Barbary Pawłowskiej: "Jak napisać scenariusz filmu dokumentalnego". Reżyserka zdradziła kilka szczegółów swej pracy. 

- Jeśli chodzi o sam scenariusz, to najważniejsza, na samym początku, jest dobra dokumentacja - radzi rozmówczyni Oli Opali. - Tak drążymy temat, żeby stać się ekspertem w danej dziedzinie albo ekspertem od historii życia danego bohatera - podkreśla. 

Scenarzysta, takiego filmu, o swoim bohaterze musi wiedzieć wszystko, a nawet więcej niż on sam. - Jeśli robię film historyczny to muszę wiedzieć, jakie są materiały archiwalne, co jest dostępne na rynku - wymienia. 

Kolejny etap, bardzo istotny zdaniem reżyserki, to wybór "lokomotywy", która pociągnie wszystkie wagoniki, sceny, od początku do końca. Jak należy to rozłozyć? Czy inaczej pisze się scenariusz filmu do kina, a inaczej do tego dla telewizji? Czy świat filmu dokumentalnego podbił obraz Marcina Koszałki "Takiego pięknego syna urodziłam"? O tym m.in. w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Aleksandra Opala 

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 10.15

pj

Czytaj także

Kasia Smutniak. Polka, która podbiła włoskie kino

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 14:00
Do wtorku, w kinie Muranów można oglądać propozycje najnowszej włoskiej kinematografii w ramach przeglądu Cinema Italia Oggi. Gościem festiwalu była Kasia Smutniak - urodzona w Polsce aktorka, która od lat mieszka i pracuje we Włoszech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bartek Kieżun: kultura i kulinaria są we Włoszech nierozłączne

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 10:20
- Starałem się nie opowiadać historii bez kontekstu. Dla mnie absolutnie oczywiste było, że na kuchnię włoską trzeba było spojrzeć szerzej, poprzez kulturę tego kraju - opowiadał autor "Italii do zjedzenia" Bartek Kieżun.
rozwiń zwiń