"Ktoś, gdzieś". Serial o bólu wkraczania w wiek średni

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 14:40
Ciepły, zabawny i mądry serial, który bez taniego efekciarstwa opowiada o wychodzeniu z żałoby i odnajdywaniu siebie. Do sieci trafił nowy serial "Ktoś, gdzieś" zainspirowany życiem komiczki i piosenkarki Bridget Everett. 
Aktorka Bridget Everett na premierze finałowego sezonu Gry o Tron - Nowy Jork, 2019 rok
Aktorka Bridget Everett na premierze finałowego sezonu "Gry o Tron" - Nowy Jork, 2019 rokFoto: ley radin/shutterstock.com

Zwykłe życie lepsze do fantasy

W ubiegłym tygodniu opowiadałam o serialu "Easy" i dziś też przychodzę z "życióweczką", czyli historią o zwykłych ludziach, którzy toczą zwykłe życie, zrealizowaną w duchu amerykańskiego "mumblecore" - mówi krytyczka Kaja Klimek. - Kiedy oglądam takie filmy, mam poczucie, że w monotonnej codzienności, tkwi jakiś rodzaj magii. I że moje życie, tak podobne do życia serialowych bohaterów, jest w porządku. Nie jest nudne.

"Coming of the middle age"

Zagraniczni recenzenci piszą o "Ktoś, gdzieś", że to "coming of the middle age". - Jak dotąd mieliśmy mnóstwo okazji, żeby przekonać się na czym polega nurt "coming of age", czyli filmy i seriale o dorastaniu, takie jak "Sex Education" czy "Euforia". W nowej produkcji HBO zamiast bólu dorastania, mamy ból wchodzenia w wiek średni i mierzenia się z perspektywą, że nasze życie już niewiele się zmieni i raczej nas nie zaskoczy - opowiada gość Czwórki.

Bridget Everett, komiczka, piosenkarka i bohaterka "Ktoś, gdzieś"

Bohaterką serialu jest na pozór typowa mieszkanka stanu Kansas, która czuje się wyobcowana w swoim rodzinnym miasteczku. Sam zmaga się z poczuciem straty (właśnie zmarła jej siostra)  i potrzebą akceptacji. Musi znaleźć coś, co pozwoli jej ruszyć z miejsca. Okazuje się, że ucieczką od prawdziwego życia staje się dla Sam śpiew. Pozwala jej lepiej poznać samą siebie oraz społeczność wyrzutków, którzy nie pasują do społeczeństwa, ale nigdy się nie poddają. - W postać Sam wciela się Bridget Everett znana amerykańska komiczka. Na scenie jest petardą, w serialu chodzi w za dużym dresie i jest raczej wycofana. Widać, że to wyzwanie dało jej dużo przestrzeni do eksperymentowania. I dało dużo radości. Co więcej akcja serialu toczy się w rodzinnym mieście Everett, a jej bohaterka, tak jak i ona sama, uwielbia śpiewać - dodaje Kaja Klimek. 

Posłuchaj
17:43 CZWÓRKA Stacja Kultura - serial 27.01.2022.mp3 Krytyczka filmowa Kaja Klimek o nowej produkcji HBO "Ktoś, gdzieś" (Stacja Kultura/Czwórka)

Somebody Somewhere | Welcome to Kansas | HBO

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 27.01.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Dobre rady Johna Wilsona". Co w drugim sezonie serialu?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 06:00
W nowym sezonie twórca komediowego serialu dokumentalnego podpowie m.in. jak inwestować w nieruchomości. Ale przede wszystkim znów opowie nam o dolach i niedolach współczesnego nowojorczyka. Polska premiera - 27 listopada 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowości serialowe 2022 - nie tylko "House of the Dragon"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 16:26
Na liście seriali, które pojawią się w tym roku będzie sporo nowości, m.in. "Ród Smoka", czyli "House of the Dragon". Czekamy także na kolejną odsłonę hitu "Władca Pierścieni" i ekranizację komiksu "Sandman".
rozwiń zwiń