"Kino na granicy". Jak czytać Wajdę w nowych kontekstach?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 15:32
Już po raz 24., na przełomie kwietnia i maja, w Cieszynie i Czeskim Cieszynie będzie okazja, by poznać najlepsze najnowsze kino z Polski i Czech. Na kameralny przegląd zjadą filmowi twórcy z obu krajów, nie zabraknie premier, pokazów specjalnych i ciekawych retrospektyw, w tym tej poświęconej twórczości Andrzeja Wajdy. 
Andrzej Wajda w 2012 roku
Andrzej Wajda w 2012 roku Foto: Shutterstock/Marcin Niemiec

Przełom kwietnia i maja to dla Cieszyna i Czeskiego Cieszyna czas wyjątkowy. Miasta po zimie budzą się do życia, a procesowi temu sprzyja przegląd filmów "Kino na granicy".

- To wydarzenie z wieloletnią, piękną tradycją. Mam wrażenie, że już totalnie wrosło w tradycję Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, że trudno sobie wyobrazić, że go nie ma w kwietniowo-majowym czasie - mówi Ola Salwa, dziennikarka filmowa i panelistka przeglądu. - Uwielbiam "Kino na granicy", bo jest bardzo kameralnym festiwalem. Trasa festiwalowa jest niezmienna od lat: kino Piast, kino w Teatrze im. Adama Mickiewicza, kina po czeskiej stronie, kawiarnio-księgarnia "Kornel i przyjaciele". Do tego dochodzi zawsze świetny program, pełen najnowszych polskich i czeskich filmów, koprodukcji, ale też obrazów z Węgier czy Rumunii - dodaje. 

Ważny dla atmosfery i znaczenia tej imprezy jest fakt, że do Cieszyna chętnie przybywają goście, przedstawiciele świata filmowego i aktorskiego. - Można z nimi porozmawiać o kinie, o życiu, o tym, co sztuka dla nich znaczy - podkreśla gość Czwórki. 

Filmy otwarcia i zamknięcia każdego festiwalu powinny być, i zawsze są, wyjątkowe, bo przecież organizatorzy z jakiegoś powodu wybierają właśnie te tytuły. Podczas przeglądu właśnie tak jest. Wydarzenie otworzy czeski film "Pożar byłby lepszy", a na zamknięcie zobaczymy najnowszy obraz Lecha Majewskiego: "Brigitte Bardot cudowna". - Ten film to taki namysł nad kulturą, nad współczesnością - mówi Ola Salwa. - Majewski to wizjoner kina, poeta, pisarz, człowiek renesansu. 

W programie "Kina na granicy" nie brakuje też retrospektyw. Jedną z nich jest "Andrzej Wajda - znany i nieznany". - W Cieszynie zobaczymy bardzo dużo jego filmów. Będą okazją, aby się przekonać, że dziś możemy odczytywać z jego obrazów nowe konteksty, które wcześniej nam umykały - podkreśla gość Kasi Dydo. - Na kino Wajdy często patrzymy przez bardzo klasyczny pryzmat. Na przeglądzie zobaczymy kilka mniej znanych filmów reżysera, np. "Biesy" czy "Nastazję" - dodaje. 


Posłuchaj
13:18 czwórka stacja kultura 25.04.2022.mp3 O przeglądzie "Kino na granicy" opowiada Ola Salwa (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Ola Salwa poleca wybrać się na pokaz "Wesela" Andrzeja Wajdy, a potem na "Wesele" Wojciecha Smarzowskiego. - Będzie można zobaczyć, jak te filmy ze sobą "rozmawiają" - zaprasza. - To ciekawy aspekt dla filmoznawców i wszystkich, którzy interesują się kulturą - dodaje. 

Największą gwiazdą przeglądu w tym roku ma być aktor, do którego Wajda miał największą słabość - Daniel Olbrychski. 

Przegląd "Kino na Granicy" zaplanowano na okres od 29 kwietnia do 3 maja. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ola Salwa (dziennikarka filmowa i panelistka przeglądu w Cieszynie)

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 11.16

pj

Czytaj także

W weekend idziemy do kina. Przegląd filmowych premier

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:05
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy filmy oglądaliśmy głównie w domu. Od ubiegłego tygodnia znów możemy chodzić do kina i to na najbardziej wyczekiwane premiery.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kino na granicy", wystawy i teatr - kultura na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 15:25
Jak w każdy poniedziałek ruszamy na Śląsk i sprawdzamy, w jakich kulturalnych wydarzeniach warto wziąć udział. Tym razem Maciek Kędziora zaprasza m.in. na przegląd kinowy "Kino na Granicy", wystawę z okazji 120. rocznicy Sosnowca i spektakl "Gniew".
rozwiń zwiń