Zbliża się XIV Festiwal NNW - co w programie?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 17:00
- Festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" to miejsce, gdzie możemy się spotkać z historią - mówi w Czwórce dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski - Przyglądamy się nie tylko polskiej historii, ale także innych krajów. Tym razem mocno zaznaczona będzie wojna na Ukrainie.
Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiowski podczas inauguracji XIII Festiwalu NNW w Gdyni
Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiowski podczas inauguracji XIII Festiwalu NNW w Gdyni Foto: PAP/Adam Warżawa

Tegoroczna 14. edycja Festiwalu Filmowego NNW odbędzie się w Gdyni. W dniach 28 września - 1 października nie zabraknie filmów o tematyce wojennej, ale także spotkań.

Nie tylko polska historia

- Festiwal NNW znacznie wyrasta poza klasyczne podejście do festiwalu filmowego. Chociaż w przeszło 200 wydarzeniach, które planujemy zorganizować, jest 100 filmów, w tym filmy konkursowe - mówi gość audycji. - Twórcy z całego świata przesyłają swoje obrazy pokazane z perspektywy ich kraju i narodu. Pokazują także potrzebę szukania wolności - często tej osobistej.

Jak zaznacza dyrektor, festiwal jest miejscem, gdzie można się przyjrzeć nie tylko polskiej historii, ale także innych krajów. Najczęściej prezentowane są obrazy z Europy Środkowo-Wschodniej, jednak pojawiają się także filmy z innych zakątków świata, w tym z Japonii czy Wenezueli.

Ukraina - mocny akcent

Obok filmów poświęconych jednostkom często dotychczas szerzej nieznanym twórcy także dotykają tematyki wojennych refleksji kolejnych pokoleń. Pokazują, co dla nich znaczyła wojna i jak radzili sobie z traumą.

- Swoje filmy przesyłają m.in. Gruzini, Chorwaci, też pojawia się kino węgierskie. Pokazane są czasem z pozoru może błahe historie, które znajdują poranione dusze. Zderzyły się one nie tylko z II wojną światową, ale także współczesnymi konfliktami, w tym z wojną na Bałkanach - tłumaczy gość Czwórki. - Ze względu na trwające działania wojenne na Ukrainie akcent ukraiński jest w tym roku szczególnie mocny. Twórcy filmów obecni są też na froncie. Rejestrują traumę, ale też odpowiedź na teraźniejszość. Pokazują w sposób fabularny, jak Ukraińcy sobie radzą. Wojna u naszych sąsiadów na pewno będzie wyraźnie zaakcentowana.

Źr. Facebook/Festiwal Filmowy NNW


Prężna Akademia Filmowa

W programie festiwalu NNW przewidziano także spotkania i panele dyskusyjne, do których punktem wyjścia są filmy. Prezentowane będą także fabu-dokumenty, teledyski i reportaże radiowe, wśród tych ostatnich znalazły się także propozycje Polskiego Radia.

 - Prężnie rozwijamy naszą Akademię Filmową, gdzie realizowane są filmy dokumentalne. Finałem rocznych prac jest Pitching Forum Festiwalu NNW. Uczestnicy wydarzenia prezentują projekty swoich filmów przed gronem potencjalnych inwestorów, sponsorów, dystrybutorów i nadawców telewizyjnych - tłumaczy dyrektor festiwalu. - Celem wystąpień jest pozyskanie finansowania na projekty będące w fazie przygotowań lub już w trakcie realizacji. Mamy czym się pochwalić, bo rocznie z 12 projektów sześć otrzymuje dofinansowanie, potem trafiają do nas na festiwal, ale też pokazywane są szerzej.


Posłuchaj
11:23 Czwórka/Stacja Kultura - Festiwal NNW 26.08.2022.mp3 Dyrektor festiwalu Arkadiusz Gołębiewski opowiada o XIV edycji Festiwalu NNW (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Gość audycji zwraca uwagę, że filmy fabularne o tematyce historycznej, mimo że są trudnym gatunkiem, przeżywają swój renesans. Nie tylko w Polsce, ale i w Europie. - Mam satysfakcję, że nie tylko dbamy o to, żeby pokazywać filmy twórców, ale żeby stworzyć środowisko, które będzie te historie przekładać na ekrany ciekawie i w atrakcyjny sposób - podkreśla Arkadiusz Gołębiewski. -  Istotne jest to, że ważne tematy mogą wypłynąć w daleki świat.

Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" odbywa się patronatem Czwórki.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu NNW)

Data emisji: 26.08.2022

Godzina emisji: 10.40

aw

Czytaj także

"We own this city" - samodzielna opowieść o policji Baltimore

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2022 12:00
"We own this city" to najnowszy serial George'a Pelecanosa i Davida Simona, twórców "The Wire". To kolejna opowieść o policji Baltimore, jednak autorzy serii jasno mówią, że nie jest to szósty sezon kultowego serialu, lecz oddzielna historia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

48 Hour Film Project - jak nakręć film i pojechać do Cannes?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 13:30
Zbliża się 11. edycja 48 Hour Film Project. To konkurs, gdzie w szranki stają ekipy z całej Polski, które mają za zadanie nakręcić film w dwie doby. - Ograniczony czas przeznaczony na stworzenie filmu powoduje, że uczestnicy festiwalu są niezwykle kreatywni - mówi Marta Bernatowicz, organizatorka wydarzenia.
rozwiń zwiń